Základní fakta: Rozloha Jihočeského kraje je 10 056 km² km². V celém kraji žije 626 870 obyvatel, hustota osídlení je tedy 62 obyvatel/km². Krajským městem Jihočeského kraje jsou České Budějovice, které mají celkem přes 94 000 obyvatel. Jihočeský kraj má sedm okresů. Jsou to okresy Písek, Tábor, Jindřichův Hradec, České Budějovice, Prachatice, Český Krumlov a Strakonice. Nejvyšším bodem celého kraje je hora Plechý, která měří 1378 metrů. Naopak nejnižším bodem je hladina Orlické přehrady, která měří 350 metrů. Jihočeský kraj sousedí se Středočeským, Plzeňským, Jihomoravským krajem a krajem Vysočina. Největšími městy v kraji jsou České Budějovice, Tábor, Písek a Český Krumlov.

Příroda a obyvatelstvo: Na území Jihočeského kraje najdete například Středočeskou pahorkatinu, Českomoravskou vrchovinu, Novohradské hory a Šumavu. Zdejší podnebí je spíše chladné, zvláště v oblastech Šumavy a Novohradských hor. Jihočeským krajem protékají řeky Vltava, Otava, Lužnice a Otava. V Jihočeském kraji jsou velmi známé a rozlehlé rybníky, jedná se hlavně o rybníky Rožmberk, Svět a Bezdrev. Z Jihočeských přehrad jmenujme rybníky Husinec, Lipno a Orlík.

Nejlidnatějším okresem Jihočeského kraje je tradičně okres České Budějovice, nejméně lidí žije pro změnu v okrese Prachatice.

Hospodářství: Jihočeský kraj je převážně zemědělský. Daří se zde pěstovat především obilniny, brambory, olejniny a ovoce. Významný je taktéž chov drů beže, prasat a skotu. Jak jsme již vzpomenuli výše, v Jihočeském kraji má dlouholetou tradicí chování ryb, jedná se o 25 000 hektarů vodní plochy. Průmysl v Jihočeském kraji je soustředěn do českobudějovické aglomeraci. Hlavním průmyslem je zpracovatelský průmysl. Kolem Českých Budějovic jsou menší výrobny dopravních prostředků a strojů. Světoznámou značkou je především budějovický Budvar, který vaří výtečné světlé piva, které se vyváží do celého světa.

Památky: Jihočeský kraj je zejména čarovný kraj nádherných památek a cenných historických staveb. Významným historickým městem je Český Krumlov, který je po Praze nejnavštěvovanějším městem v České republice. Hlavní atrakcí města je rozlehlý zámek a řada kostelů.

Pokud máte zájem o lidovou architekturu, navštivte vesnici Holašovice, kde se nachází řada vesnických stavení v krásném selském baroku.

Další velmi významnou rezervací Jihočeského kraje je Třeboňsko s historickým městem Třeboň. Třeboňsko je proslavené pro své rybníky. Na své si přijdou také ornitologové, kteří zde najdou rozlehlé ptačí oblastí.

Jihočeský kraj je ideální destinací k rekreaci a odpočinku. Využít můžete kupříkladu lázeňská střediska Třeboň a Bechyně. Zdejší lázně využívají k léčebným procedurám přírodní bohatství místních rašelinišť.Pokud však přijíždíte do Jihočeského kraje za kulturními památkami, máte k dispozici opravdu velkou škálu historických staveb a památek. Navštívit můžete husitský Tábor, kde si můžete prohlédnout například slavnou socha proslulého a neporazitelného husitského vůdce Jana Žižky z Trocnova.

Dále se v Jihočeském kraji nachází mnoho dalších historických a cenných pamětihodností. Začít můžete od historického hradu Písek, přes hrad v Českém Krumlově až po zříceninu hradu Borotín. Pokračovat můžete Schwanzenberskou hrobkou, romantickým hradem v Rožmberku nad Vltavou a zámkem Bechyně.

Pokud ještě nebudete mít málo, zajeďte se podívat na Třeboňský zámek. Kdo chce jít po stopách mistra Jana Husa, ten by neměl minout Kozí hrádek, kde přednášel a kázal sám slovutný mistr Jan Hus. Kdo má rád pro změnu okázalejší zámky, měl by navštívit zámky Hluboká nad Vltavou a renesanční zámek Červená Lhota.

Zámek Orlík nad Vltavou

Česko - Jihočeský

Čtvrtek, 06 Únor 2014 10:56

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Obec Orlík nad Vltavou se nachází v Jihočeském kraji v okrese Písek. V současné době má obec něco málo přes 300 obyvatel. Hlavní turistickou atrakcí obce je stejnojmenný zámek, který je veřejnosti přístupný.

Číst dále: Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Červená Lhota

Česko - Jihočeský

Sobota, 02 Listopad 2013 09:39

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Červená Lhota je nádherný renesanční zámek, které se nachází v Jižních Čechách. Tento malý vodní zámek je natolik krásný, že se zde natáčelo několik českých pohádek.

Číst dále: Zámek Červená Lhota

 

Třeboň

Česko - Jihočeský

Neděle, 15 Září 2013 06:09

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Třeboň je pěkné historické městečko, které se nachází v Jihočeském kraji. Třeboň je od hlavního města Jihočeského kraje České Budějovice vzdálena 22 kilometrů. V současnosti má toto pěkné jihočeské městečko něco málo přes 8500 obyvatel.

Číst dále: Třeboň

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya