Dolní Věstonice aneb Věstonická Venuše

Česko - Jihomoravský

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Dolní Věstonice jsou sympatickou jihomoravskou malou obcí, která leží u vodní nádrže Nové Mlýny. Dolní Věstonice jsou v tuzemsku proslavené především díky archeologickému nálezu malé sošky nahé ženy, která pochází z mladého paleolitu. Jedná se o sošku Věstonické Venuše.

Malebná vesnice

Dolní Věstonice se nacházejí na úpatí malebných Pavlovských vrchů a břehu rozlehlé nádrže Vodní Mlýny, která byla v minulosti postavena na zdejší řece Dyji, aby zadržovala vodu při velkých povodních. V současné době slouží břehy k letní rekreaci, protože na březích byly vybudované praktické pláže. V okolí Dolních Věstonic jsou četné kempy a rekreační střediska.

věstonice 4

Turistika a cykloturistika

V okolí Dolních Věstonic se dá nejenom koupat a rybařit, ale také chodit po turistických cestách nebo jezdit na kole. Ideální túru se můžete udělat na nejvyšší zdejší kopec, který je vysoký 549 metrů. Tento kopec se jmenuje Děvín a je z něj překrásný výhled na celou Pálavu. Dalším turistickým lákadlem je zřícenina gotického hradu Dívčí hrady, kterému se také říká Děvičky. Pokud se vydáte na malou projížďku na kole, můžete ze sedla bicyklu obdivovat nádherné vinohrady, které se táhnou od Dolních Věstonic až po Horní Věstonice. Dolními Věstonicemi také procházejí dálkové cyklotrasy, jedná se především o cyklotrasu Moravská vinná a cyklostezku Mikulovskou.

věstonice 3

Archeologické muzeum

Hlavním turistickým tahákem Dolních Věstonic je však Věstonická Venuše, která je k vidění v Archeologickém muzeu v centru obce. Jedná se o keramickou sošku, která zobrazuje nahou ženu kyprých tvarů. Věstonická Venuše se může pochlubit tím, že je nejstarší keramickou soškou na světě. Soška je vysoká pouze 11,5 centimetrů a v bocích má 4,5 centimetrů. Cenná soška byla nalezena roku 1925 a originál sošky je umístěn v Zemském archeologickém muzeu v Brně. V Dolních Věstonicích však uvidíte kopii této sošky a zajímavou expozici, která mapuje Věk lovců a mamutů. V prvním patře muzea je pak expozice, která je věnována cenným archeologickým nálezům v okolí Dolních Věstonic. Regionální archeologické muzeum v Dolních Věstonicích je otevřené od května do konce září každý den mimo pondělí. Vstupné pro dospělého člověka je 40 korun, rodinné vstupné pak vyjde na 70 korun.

věstonice 2

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya