Základní fakta: Rozloha Královéhradeckého kraje je 4 758 km². V celém kraji žije 547 903 obyvatel, hustota osídlení je tedy 115 obyvatel/km². Krajským městem Královéhradeckého kraje je Hradec Králové, který má celkem přes 94 694 obyvatel. Královéhradecký kraj má pět okresů. Jsou to okresy Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov. Nejvyšším bodem celého kraje je hora Sněžka, která měří 1602 metrů. Naopak nejnižším bodem je Polabská nížina, která měří 202 metrů. Královéhradecký kraj sousedí s Pardubickým, Libereckým a Středočeským krajem. Největšími městy v kraji jsou Hradec Králové, Náchod a Trutnov.

Příroda a obyvatelstvo: Na území Královéhradeckého kraje najdete Orlické hory a Krkonoše. Nejvyšším bodem Krkonoš je hora Sněžka, která je současně nejvyšší horou České republiky. V Krkonoších je počasí chladnější a vlhčí než v níže položených místech kraje, kde je podnebí poměrně teplé. Královéhradeckým krajem protékají řeky Labe s přítoky Orlicí, Úpou a Cidlinou, dále jsou to řeky Mrlina, Metuje a Stěnava. Z přírodního hlediska je bezesporu nejcennější Národní park Krkonoše, který každoročně příláká hodně turistů z celé republiky, včetně turistů z Německa a Polska. Tratě pro sjezdové a běžecké lyžování jsou zde na vysoké úrovni. Pro méně náročné turisty jsou však v kraji k dispozici také Orlické hory.

Královéhradecký kraj zaznamenal v posledních letech mírný nárůst obyvatelstva. Nejlidnatějším okresem je tradičně okres Hradec Králové, nejméně lidí žije pro změnu v okrese Rychnov nad Kněžnou.

Hospodářství: Královéhradecký kraj je z hospodářského hlediska krajem zemědělsko-průmyslovým. V horských oblastech kraje je široce rozvinutý cestovní ruch, který do krajské pokladny přináší každý rok velmi důležité finance. Na severovýchodě kraje je rozvinut taktéž textilní průmysl, který je situován do menších obcí v podhůří. Vedle textilního průmyslu je zde rovněž zastoupena výroba elektrických a optických přístrojů. Ze zemědělské produkce je potřeba zmínit pěstování cukrové řepy, pšenice, ječmene a ovoce. Nejvíce lidí je zaměstnáno ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví.

Památky: Nejcennější historické památky najdeme v Hradci Králové, především v jeho samotném jádru, kde je hned několik velmi starých staveb. Nejstarší stavbou je bezesporu nádherná gotická katedrála svatého Ducha, která byla založená již v roce 1307. Vedle ní se nachází neméně krásná Bílá věž, která je pro změnu ze 16.století. Další významnou církevní stavbou je biskupská rezidence ze 17.století, která byla navržena slavným architektem J.Santinim. Za pozornost stojí ještě raně barokní jezuitský kostel, který nese název Nanebevzetí Panny Marie. Historické jádro Hradce je natolik cenné, že se od roku 1962 stalo městskou památkovou rezervací.

Další městskou památkou rezervací je město Jičín. Nejkrásnějším zákoutím Jičína je jeho náměstí, kde jsou nádherné domy s podsíněmi. V Jičíně ještě najdeme zámek v raně barokním slohu, chrám svatého Jakuba a Valdickou bránu.

Stejně půvabné město jako Jičín je historické město Náchod. Dominantou města je krásný zámek, který ve svých útrobách skrývá překrásné věci. Při prohlídce zámku spatříte rokový Španělský sál, barokní kapli a především cennou sbírku gobelínů. Při toulkách městem narazíme ještě na středověký kostel svatého Jana Křtitele, barokní budovu děkanství a renesanční Starou radnici.

Při toulkách Královéhradeckým krajem nesmíme také minout Rychnov nad Kněžnou, kde je barokní zámek, který byl rozšířen již jednou zmiňovaným architektem J.Santinim. Tentýž architekt také navrhl průčelí zdejšího zámeckého kostela, který nese název svaté Trojice.

Babiččino údolí

Česko - Královéhradecký

Středa, 25 Září 2013 00:00

Babiččino údolí je národní kulturní památka, která se nachází v okrese Náchod. Název tohoto údolí byl samozřejmě odvozen od slavné knihy Boženy Němcové Babička. Babiččino údolí se konkrétně nachází nedaleko České Skalice poblíž zámku v Ratibořicích.

Číst dále: Babiččino údolí

Hrad Kost

Česko - Královéhradecký

Čtvrtek, 19 Září 2013 00:00

České hrady a zámky jsou oblíbenými turistickými místy, která nám dovolují nahlédnout do naší vlastní historie. Hrad Kost patří mezi nejnavštěvovanější v České republice a v tomto článku si o něm povíme něco víc.

Číst dále: Hrad Kost

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya