Základní fakta: Rozloha Libereckého kraje je 3163 km². V celém kraji žije 430 000 obyvatel, hustota osídlení je tedy 135 obyvatel/km². Krajským městem Libereckého kraje je Liberec, který má celkem přes 102 000 obyvatel. Liberecký kraj má čtyři okresy. Jsou to okresy Semily, Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Liberec. Nejvyšší bodem celého kraje je vrchol Kotel, který měří 1430 metrů. Naopak nejnižším bodem je bod Mužský, který měří 463 metrů. Liberecký kraj sousedí s Ústeckým, Středočeským a Královéhradeckým krajem. Největšími městy v kraji jsou Liberec, Česká Lípa a Jablonec nad Nisou.

Příroda a obyvatelstvo: Liberecký kraj má především velmi krásnou přírodu. V Libereckém kraji leží například Lužické hory, Jizerské hory a Krkonoše. Díky vysokým horám je zdejší podnebí poměrně chladné. Libereckým krajem protékají řeky Lužická Nisa a Jizera. Romantickým lákadlem pro všechny turisty je pak Máchovo jezero. Liberecký kraj je osídlen velmi nerovnoměrně. Řídké osídlení je zejména v hornatých částech regionu, hustší osídlení pak najdete v nižších územích kraje a ve městě Liberec. Velký úbytek obyvatel přišel zejména po druhé světové válce. Za touto skutečností stojí odsun Sudetských Němců a rovněž pozdější odchod české populace z pohraničních oblastí.

Hospodářství: Liberecký kraj je převážně zemědělský. Nejvýznamnější je chov skotu. Pěstování zemědělských plodin se odehrává v nižších částech kraje, neboť v horských oblastech převládá méně úrodná půda.

Největší průmyslové podniky jsou v Liberci a v Jablonci nad Nisou. V Liberci jsou to například velké závody Textilana nebo známá automobilka Liaz. V Semilech pro změnu převládá textilní výroba, která však v posledních letech mírně upadá. V Jablonci nad Nisou je tradičně velká výroba skleněné bižuterie a v Novoborsku se vyrábí známé broušené sklo. V Kamenickém Šenovu je pak továrna na výrobu lustrů.

Na katastrálním území města Liberce se v poslední době hodně stavělo a modernizovalo, neboť město pořádalo v roce 2009 mistrovství světa v klasickém lyžování. Z tohoto důvodu byl postaven zbrusu nový areál ve Vestci pro klasické lyžování. Můstky pod Ještědem byly pro změnu kompletně zrekonstruovány. Oba areály se nadále používají k závodům Světového poháru.

Památky: Ve Libereckém kraji jsou nejvýznamnější historické památky, kterými jsou hrad Bezděz, zámky Frýdlant a Sychrov. Na území kraje také najdete zříceniny Ralsko, Vranov a Trosky. Z církevních památek uveďme krásnou poutní baziliku v Jablonném v Podještědí nebo půvabný venkovský kostelík v obci Ves.

Za pozornost stojí návštěva krajského města Liberce, kde je řada velmi významných architektonických staveb. Velmi reprezentativní a pěkná je liberecká radnice, která bylo postavena v roce 1893. Radnice byla postavena v novorenesančním stylu. Nejstaršími dochovanými stavbami ve městě jsou však tzv. Valdštejnské domky ze 17. století. Pro milovníky církevní architektury je v Liberci hned několik zajímavých kostelů a chrámů. Za nejcennější liberecký chrám je pokládán kostel svatého Kříže, který je ze 16.století. V místní zoologické zahradě chovají zajímavou raritu, jedná se o bílé tygry.

Nedaleko Liberce je rovněž krásný vysílač a hotel Ještěd, který patří k neodmyslitelným symbolům Libereckého kraje. V útrobách ještědského vysílače je také restaurace, odkud je nádherný výhled do celého kraje. Budova vysílače má atypický tvar, jedná se o takzvaný rotační hyperboloid. Stavba vznikla v šedesátých letech dvacátého století a architektem celé stavby byl architekt Karel Hamáček. V současné době má budova statut národní kulturní památky České republiky.

Panská skála – Kamenné varhany na severu Čech

Česko - Liberecký

Čtvrtek, 27 Únor 2014 00:00

Panská skála je jedním z těch míst, které rozhodně stojí za to navštívit. Nejen proto, že je to pro nás obyvatele České republiky prakticky za humny, ale také proto, že se jedná o překrásnou přírodní památku, kterou jen tak někde neuvidíte. V článku se o Panské skále dozvíte něco víc.

Číst dále: Panská skála – Kamenné varhany na severu Čech

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya