Základní fakta: Rozloha Olomouckého kraje je 5267 km². V celém kraji žije 639 033 obyvatel, hustota osídlení je tedy 121 obyvatel/km². Krajským městem Olomouckého kraje je Olomouc, která má celkem přes 100 000 obyvatel. Olomoucký kraj má pět okresů. Jsou to okresy Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk a Jeseník. Nejvyšším bodem celého kraje je hora Praděd, která měří 1491 metrů. Naopak nejnižším bodem je pak Hranická propast, která měří -274,5 metrů. Olomoucký kraj sousedí s Pardubickým, Zlínským, Jihomoravským a Moravskoslezským krajem. Největšími městy v kraji jsou Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk a Jeseník.

Příroda a obyvatelstvo: Na území Olomouckého kraje najdete mimo jiné krásné hory Jeseník, Oderské vrchy a Rychlebské hory. Zdejší podnebí je v horských oblastech chladné, mimo horské oblasti spíše teplé. Olomouckým krajem protéká řeka Morava. Na území Olomouckého kraje je Chráněná krajinná oblast Jeseníky a Litovelské pomoraví.

Co se týče hustoty zalidnění, jsou v Olomouckém kraji velké rozdíly, nejmenší hustotu obyvatel mají okresy Jeseník a Prostějov. Největší hustotu obyvatel mají pak okresy Olomouc a Přerov.

Hospodářství: Zemědělství se v Olomouckém kraji daří v úrodné oblasti Hané, kde se pěstuje obilí. Sever kraje je pro změnu hustě zalesněný. Nejvíce obyvatel Olomouckého kraje však přesto pracuje v průmyslu, zejména v průmyslu zpracovatelsko-strojírenském a kovodělném. Průmyslové podniky Olomouckého kraje jsou Moravské železárny Olomouc, Mora Olomouc, AL Invest Břidličná, MEZ Mohelnice, Cement Hranice, Precheza Přerov, Tondach Hranice, Solné Mlýny Olomouc, Adriana Litovel a TON Bystřice pod Hostýnem.

Památky: Kromě panenských přírodních krás je v Olomouckém kraji celá řada historických památek. Jedná se především o hrady Bouzov, Helfštýn a Šternberk. Především hrad Bouzov je vystřižený jako z pohádky. V areálu hradu Bouzov se rovněž také točily některé české pohádky. Pro milovníky zámků nesmíme ještě zapomenout na zámky Tovačov, Úsov, Velké Losiny, Jánský vrch a Náměšť na Hané.

Z turistického hlediska je nejvíce navštěvované zejména krajské město Olomouc. Perla Hané má hned druhou největší městskou památkovou rezervací v České republice. Nejvýznamnější památkou města je bezesporu krásný barokní Sloup Nejsvětější Trojice, který se nachází na centrálním náměstí. Tento unikátní barokní sloup byl v roce 2000 zapsán do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi kulturní národní památku je započítávat rovněž Olomoucký hrad, kostel svatého Mořice, mariánský sloup se souborem barokních kaše, vila Primavesi a klášter Hradisko.

Olomouc je také od roku 1777 sídlem arcibiskupství. Ze sakrálních staveb stojí za pozornost dóm svatého Václava, kde se nachází hrobka českého krále Václava III., který byl úkladně zavražděn roku 1306 v Olomouci.

V Olomouci se pořádá mnoho významných kulturních a společenských akcí. Mezi nejznámější akce lze zařadit celostátní výstavu květin Flora Olomouc a Mezinárodní varhanní festival. V Olomouci rovněž sídlí univerzita Františka Palackého, která vznikla z jezuitské akademie, která byla založena v roce 1576.

Lidové tradice jsou v Olomouckém kraji rovněž podporovány. O zachování dávných lidových tradic a zvyků se na Hané starají desítky národopisných a tanečních souborů. V rámci různých festivalů se pořádají folklorní přehlídky v Náměšti na Hané, v Prostějově, v Kojetíně a dalších místech Olomouckého regionu. Pro milovníky zimních sportů jsou ideálním místem Jeseníky. V těchto horách je upravena celá řada kvalitních sjezdovek a lyžařských stop. Nejznámější zimní areály jsou Červenohorské sedlo, Ostružná, Petříkov a Ramzová.

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya