Základní fakta: Praha není pouze hlavním městem České republiky, ale také samostatným krajem. Rozloha Prahy je 496 km2 km². V Praze žije přes 1 100 000 obyvatel, hustota osídlení je tedy 2392 obyvatel/km². Nejvyšším bodem Prahy je vrch Teleček u Zličína, který měří 399 metrů. Naopak nejnižším bodem je hladina řeky Vltavy na severním okraji města v Suchdole, která měří 177 metrů.

s CK Alexandria po česku

 

Příroda a obyvatelstvo: Podnebí v Praze je teplé a suché. Léta bývají horká, zimy mírnější. Pražské ovzduší je silně znečištěné, může za to velká průmyslová a dopravní exhalace. Praze stále chybí dopravní obchvat, takže přes Prahu jezdí denně velké množství osobní i nákladní dopravy.

Prahou protékají řeky Vltava a Berounka. Na katastrálním území Prahy se nachází 99 drobných vodních toků o celkové délce 337,8 km. Za všechny jmenujme například potok Rokytka, Botič, Šárecký potok, Dalejský potok, Kunratický potok a Motolský potok. Ač je Praha velkoměsto, na jeho území najdete čtyři státní přírodní rezervace. Jedná se o Prokopské údolí, Radotínské údolí, Roztocký háj a Satalickou bažantnice. K této statistice musíme ještě připojit dvě chráněné přírodní památky, jsou to Petřínské skály a Královská obora.

V Praze je velmi malá nezaměstnanost. Do Prahy tak přijíždí velké množství lidí za prací. Většina pracovníků přijíždí ze Středočeského kraje. Od roku 1989 však také přijíždějí lidé z jiných zemí. Jedná se většinou o občany ukrajinské, vietnamské, bulharské, rumunské a slovenské národnosti. Praha je největším městem České republiky a v posledních letech stoupá počet jeho obyvatel. Dá se říci, že Praha je nejrychleji rostoucím městem v České republice. Administrativně je Praha složena z 22 městských obvodů.

Hospodářství: Ekonomicky je Praha na tom velmi dobře. Praze se tradičně daří díky cestovnímu ruchu, který přiláká do Prahy hodně turistů. Díky masové turistice hrají velkou roli služby a zpracovatelský průmysl. Díky svým nádherným památkám se zde dobře daří také filmovému průmyslu. Velké americký producentské společnosti zde natáčely některé historické a akční filmy. V Praze je však také optický, potravinářský, elektrotechnický, chemický a strojírenský průmysl.

Památky: Nejznámější historickou památkou Prahy je pravděpodobně Pražský hrad a katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Na Pražském hradě je ještě k vidění například historický Vladislavský sál, kostel svatého Jiří a Zlatá ulička. Za pozornost stojí také návštěva překrásných zahrad Pražského hradu, včetně Jeleního příkopu. Z těchto nádherných zahrad jsou naprosto úžasné pohledy na celou Prahu, takže máte stověžatou Prahu jako na dlani.

Vedle Pražského hradu a katedrály svatého Víta má však stověžatá Praha celou řadu dalších významných církevních staveb.Dalšími významnými církevními stavbami jsou například nádherný chrám svatého Mikuláše na Malé Straně, monumentální barokní komplex Klementinum, Betlémská kaple, kostel svatého Martina ve zdi, Týnský chrám na Staroměstském náměstí a mnoho dalších.

Pokud už budete na Staroměstském náměstí, nesmíte přehlednout světoznámý orloj s dvanácti apoštoly. Od Staroměstského náměstí již není daleko k židovské čtvrti, která uchovává velké historické cennosti. Při procházce židovským městem můžete navštívit židovský hřbitov, Maiselovu, Pinchasovu nebo Vysokou synagógu.

Při prohlídce Prahou nesmíte zapomenout navštívit Václavské náměstí, kde je největší koncentrace restaurací a obchodů. Na jejím konci pak stojí socha svatého Václava.

Mezi další známé pražské památky patří ještě Národní divadlo, Národní muzeum, Státní Opera, Obecní dům, Rudolfinum, Karolinum a Vyšehrad.

Kam na Silvestra? Co třeba Silvestr v Praze na lodi !

Česko - Praha

Úterý, 14 Říjen 2014 13:40

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Je podle vás ještě příliš brzo? Tři měsíce jsou ideální doba na to, abyste naplánovali skvělý Silvestr 2014! Chcete jet do zahraničí? Rozloučit se starým rokem v Paříži? Užít si ohňostroj v New Yorku? Anebo chcete poslední den roku strávit na parníku? Ať tak, či tak, je dobré zamluvit si místa na vaší vysněné akci předem.

Číst dále: Kam na Silvestra? Co třeba Silvestr v Praze na lodi !

Víkendová návštěva Záběhlic a levné ubytování v Praze

Česko - Praha

Čtvrtek, 20 Březen 2014 23:32

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Dnes vám přinášíme jeden tip na víkend strávený prohlídkou zajímavých historických skvostů v Pražské čtvrti Záběhlice. Když na víkend tak samozřejmě i s vhodným a cenově přijatelným ubytováním v prostoru Záběhlic v blízkosti Zahradního města.

Číst dále: Víkendová návštěva Záběhlic a levné ubytování v Praze

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya