Základní fakta: Rozloha Středočeského kraje je 11 014 km². V celém kraji žije 1 154 193 obyvatel, hustota osídlení je tedy 105 obyvatel/km². Krajským městem Středočeského kraje je Praha, která má celkem 1 194 407 obyvatel. Středočeský kraj má 12 okresů. Jsou to okresy Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram a Rakovník. Nejvyšší bodem celého kraje je vrchol Tok, který měří 864 metrů. Naopak nejnižším bodem je hladina řeky Labe u Dolních Beřkovic, která měří 153 metrů. Středočeský kraj sousedí s Ústeckým, Libereckým, Královohradeckým, Pardubickým, Jihočeským, Plzeňským krajem a krajem Vysočina. Největšími městy v kraji jsou Praha, Kladno, Mladá Boleslav, Příbram a Kolín.

Příroda a obyvatelstvo: Středočeský kraj leží v České kotlině, jejíž reliéf je mírně členitý. Většina území je téměř rovinatá, pouze na jihozápadě se objevuje vrchovina. Středočeským krajem protékají řeky Vltava, Berounka, Sázava, Jizera a Labe. Na území kraje se rovněž nachází Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, Kokořínsko, Český ráj, Český kras a Blaník.

Ve Středočeském kraji je každoročně celkový přírůstek obyvatel nejvyšší ze všech krajů České republiky. Za tento příznivý vývoj může stěhování lidí za prací, neboť ve Středočeském kraji je nezaměstnanost velmi nízká. Nejžádanějšími lokalitami jsou obce v blízkosti Prahy. Co se týče nejlidnatějšího okresu v celém kraji, drží primát okres Kladno, ve kterém žije přes 159 000 obyvatel. Naopak okres, kde žije nejméně obyvatel, je okres Rakovník s necelými 56 000 obyvateli.

Hospodářství: Středočeský kraj je napůl průmyslový a napůl zemědělský. Velkou výhodou pro Středočeský kraj je blízkost Prahy. Středočeský kraj je tak pro Prahu velmi důležitým zdrojem pracovních sil. Velké množství lidí ze Středočeského kraje v hlavním městě České republiky pracuje.

Pro Středočeský kraj je však také charakteristická rozvinutá zemědělská výroba. V Středočeském kraji se pěstuje především pšenice, cukrovka a ječmen. Ve velkém se také pěstuje ovoce a zelenina. Tyto zemědělské produkty se nejvíce pěstují v úrodných okresech Kolín a Nymburk.

Stěžejním průmyslovým odvětvím v Středočeském kraji je hlavně průmysl strojírenský, pak i průmysl potravinářský a chemický. Největším podnikem je automobilka ŠKODA AUTO akciová společnost, která sídlí v Mladé Boleslavi.

Památky: Středočeský kraj má celou řadu krásných míst, která jsou ideální k rodinné rekreaci. K rekreaci jsou ideální zejména překrásná údolí řeky Sázavy, Vltavy a Berounky. Všechna zmiňovaná místa jsou blízko Prahy, takže většinou slouží pro víkendové pobyty nebo krátké výlety obyvatel Prahy.

Středočeský kraj má však i řadu velmi atraktivních historických památek. Nejvíce historicky hodnotných památek se nachází v městě Kutná Hora. Kutná Hora je doslova přeplněna historickými památkami. V krásném středověkém městečku objevíte například překrásný chrám svaté Barbory, Hrádek se stříbrnými doly, Vlašský dvůr nebo Kostnici. Kutná Hora je také od roku 1995 zapsána do prestižního Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Ve Středočeském kraji jsou však i jiné památky než pouze historické skvosty z Kutné Hory. Za všechny uveďme například historické město Kolín nebo romantické hrady Karlštejn a Křivoklát či hrad Točník na Berounsku. Za zmínku stojí ještě hrady Český Šternberk na Benešovsku a Kokořín na Mělnicku. Vedle velkých a velmi zachovalých hradů stojí na území Středočeského kraje řada pěkných zámků a zámečků. Na Benešovsku je to kupříkladu rozsáhlý zámek Konopiště nebo mělnický zámek, odkud je úchvatný pohled na soutok Vltavy a Labe. Mezi pěkné zámky patří ještě zámek v Lánech, zámek v Nelahozevsi a zámek Kačina.

Hrad Český Šternberk

Česko - Středočeský

Úterý, 19 Listopad 2013 00:00

Jednou z hlavních dominant Posázaví je mohutný hrad Český Šternberk, který najdete v Středočeském kraji, přesněji v okrese Benešov.

Číst dále: Hrad Český Šternberk

Mělnický zámek

Česko - Středočeský

Pátek, 15 Březen 2013 20:10

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Melnik CoA CZ Mělnický zámek je společně s římskokatolickým kostelem svatého Petra a Pavla dominantou města. Věž chrámu dělá z dálky navíc dojem, jako by k zámku patřila.

Číst dále: Mělnický zámek

 

Zámek Konopiště

Česko - Středočeský

Úterý, 26 Únor 2013 09:45

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Benesov CoA CZ Státní zámek Konopiště najdete nedaleko Benešova, který leží ve Středočeském kraji. Od Prahy je Konopiště vzdáleno zhruba 42 kilometrů.

Číst dále: Zámek Konopiště

Poděbrady

Česko - Středočeský

Pondělí, 10 Prosinec 2012 17:48

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Znak msta Podbrady Město krále Jiřího se nachází ve Středočeském kraji a je známé především svými krásnými lázněmi. Lázeňské město Poděbrady leží v úrodné polabské nížině na řece Labi, východně od hlavního města Prahy.

Číst dále: Poděbrady

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya