Poděbrady

Česko - Středočeský

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Znak msta Podbrady Město krále Jiřího se nachází ve Středočeském kraji a je známé především svými krásnými lázněmi. Lázeňské město Poděbrady leží v úrodné polabské nížině na řece Labi, východně od hlavního města Prahy.

Co mohou Poděbrady nabídnout?

Poděbrady určitě stojí za návštěvu. Zdejší město žije turistickým ruchem po celý rok. Pokud do Poděbrad přijedete, určitě navštivte historické centrum města a Polabské muzeum. V Polabském muzeu na vás čeká velmi zajímavá expozice, která mimo jiné obsahuje středověkou kapli a rodnou síň českého krále Jiřího z Poděbrad. Nepřehlédněte rovněž pamětní desku, která návštěvníky muzea upozorňuje na železný poklop v místě, kde byl roku 1905 navrtán první léčivý pramen zdejší minerální vody.

Vznik Lázní Poděbrady

Zdejší minerální pramen obsahuje především oxid uhličitý, což je velmi účinná látka na léčení některých chorob. Cenný význam této vody jako první objevil místní lékař Bohumil Bouček, který přemluvil knížete Honenlohe k výstavbě lázní. Slovo dalo slovo a roku 1908 byly slavnostně otevřeny Knížecí lázně. Již první sezónu přijelo do lázní velké množství lidí, takže první velmi vydařená sezóna dala významný podnět k velkému rozvoji a rozmachu Lázní Poděbrady.

Stavba lázní po architektonické stránce byla pod taktovkou tehdejšího architekta Františka Jandy, který vytvořil koncepci lázeňským budov v secesním slohu.

Další velký zlom přichází v roce 1926, kdy lázeňská společnost koupila známý hotel U krále Jiřího a přestavěla ho v První vyšetřovací a léčebný ústav, který se specializoval na nemoci srdce. Ústav se stal velice známým, neboť zde pracoval profesor Václav Libenský, který založil Českou kardiologickou společnost.

Popis lázní Poděbrady

Lázeňský komplex je v Poděbradech velmi rozsáhlý, neboť se táhne od Jiřího náměstí až k městskému nádraží. Součástí zdejších lázní je samozřejmě také velký park, kde je Libeňská kolonáda z roku 1936. Park je učiněnou oázou klidu a pohody. V parku je plno krásných květin a okrasných keřů, které zdobí nádherné plastiky a vodotrysky. Velmi známé jsou v tomto ohledu květinové hodiny. V parku taktéž stojí celá řada významných budov, za všechny zmiňme vilu Kouřimku nebo Obereignerovu vilu.

Lázně Poděbrady léčí zejména kardiovaskulární problémy či problémy pohybového aparátu a některých metabolických poruch. Kromě vlastní lázeňské léčby si zde dosyta můžete užít rekreační a wellnessové pobyty. Okolí Lázní Poděbrad je příjemně rovinaté, což je ideální pro cyklistické nebo pěší výlety pro nenáročné turisty. Pro cyklisty a in-line bruslaře je zde vybudována krásná asfaltová stezka, která vede podél břehu Labe.

 

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya