Zámek Konopiště

Česko - Středočeský

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Benesov CoA CZ Státní zámek Konopiště najdete nedaleko Benešova, který leží ve Středočeském kraji. Od Prahy je Konopiště vzdáleno zhruba 42 kilometrů.

Krátké dějiny zámku

Na místě dnešního zámku stál ve 14. století hrad, který patřil pánům z Benešova. Později byl tento hrad přestavěn do pozdně gotického slohu. Další úpravy následovaly v 17. století a 18. století. Poslední úprava Konopiště je již barokní.

Velkým mezníkem pro Konopiště se však stal rok 1887, kdy majitelem rozsáhlého objektu se stává následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d'Este. Tento majitel nechává zámek důkladně přestavět a zámek znovu dostává gotické prvky.

konopiste by marek prokop

Pohled na zámek Konopiště - autor snímku: Marek Prokop

Od roku 1921 je majitelem zámku Československý stát. od tohoto roku se situace nezměnila, v současné době spravuje zámek Český stát, který každoročně vydává za jeho údržbu 13 milión korun.

Zajímavosti zámku

Státní zámek Konopiště je přístupný veřejnosti, takže turisté ho mohou navštívit od 30. března do 30. listopadu. S erudovaným průvodcem se návštěvníci mohou vydat na tři prohlídkové okruhy. V prvním okruhu je zahrnuta zajímavá prohlídka reprezentačních místností a hostinských pokojů s loveckou chodbou s trofejemi.

V rámci druhého okruhu se můžete podívat do nejstarší části hradu, zde si můžete prohlédnout obytné místnosti, zbrojnici, kapli i unikátní historický výtah. Třetí okruh vás zavede do obytných místností rodiny Františka Ferdinanda ve třetím patře zámku. Před zámkem je možno vidět ukázky sokolnictví.

Doplňkové expozice

Kromě tří hlavních okruhů stojí za pozornost rovněž doplňkové expozice. Jednou z doplňkových expozic je muzeum sv. Jiří, které najdete v bývalé barokní oranžérii. V muzeu jsou exponáty, které pocházejí ze soukromé sbírky Ferdinanda d'Este. Jedná se o dřevořezby, obrazy a různé artefakty. Mnoho z těchto vystavovaných předmětů se vztahuje ke kultu sv. Jiří.

konopiste by  jan sokoly

Věž zámku Konopiště - autor snímku: Ján Sokoly

Vedle muzea sv. Jiří můžete ještě navštívit střelnici, která byla na zámku zřízena v roce 1900. Jedná se o panskou střelnici, které byla určena k zábavě rodiny Ferdinanda d'Este a jeho přátel.

Z doplňkových expozic na zámku Konopiště ještě zmiňme skleníky, které byly vybudované rovněž Ferdinandem d'Este a rozprostírají se na ploše 1200 metrů čtverečních. V sklenicích se pěstují palmy a tropické rostliny.

Vstupné

Vstupné stojí pro první a druhý okruh 150 korun. Pro třetí okruh je cena 220 korun. Vstupné do všech tří okruhů vyjde na 470 korun. Doplňkové expozice pak stojí následovně: střelnice 30 korun, muzeum sv. Jiří 30 korun a skleníky 35 korun.

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya