Mělnický zámek

Pátek, 15 Březen 2013 20:10

Česko - Středočeský

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Melnik CoA CZ Mělnický zámek je společně s římskokatolickým kostelem svatého Petra a Pavla dominantou města. Věž chrámu dělá z dálky navíc dojem, jako by k zámku patřila.

 

Dějiny mělnického zámku

 

Historie zdejšího zámku je velmi bohatá. Dá se to vyčíst z toho, že zámek je postaven v několika stavebních slozích. Vše je patrné na nádvoří mělnického zámku. Zde uvidíme prvky od gotiky až po baroko.

Napravo od brány je zachovaný zbytek gotického zdiva, z největší pravděpodobnosti hlásné věže, která stávala v dávné době hned vedle brány. Severní křídlo zámku představuje pro změnu dílo české renesance, jímž začala přeměna původního hradu v pohodlnější zámecké sídlo. Jeho západní křídlo je umně pokryté jednoduchým a prostým psaníčkovým sgrafitem. Během třicetileté války zámek zchátral a v polovině 17. století byl zastaven českému šlechtickému rodu Černínů z Chudenic, kteří nakonec celé panství koupili. Tento rod pak zahájil barokní přestavbu zámku. Poslední právoplatná dědička z českého rodu Černínů Marie Ludmila si v roce 1753 vzala za muže Augusta Antona Lobkowicze. Od té doby mělnický zámek vlastnili Lobkowiczové. Po roce 1948 je však zámek zkonfiskován. V roce 1992 byl však vrácen původním majitelům, takže rod Lobkowiczů je majitel zámku dodnes.

melnik zamek

Mělnický zámek

Současnost zámku

Mělnický zámek je otevřen veřejnosti, takže od prvního května do podzimních měsíců ho můžete navštívit. Otevírací hodiny jsou od 9.30 do 18 hodiny. Prohlídka zámku trvá jednu hodinu a základní vstupné je 120 korun pro dospělou osobu.

Součástí zámku jsou i vinné sklepy

Při prohlídce zámku nepochybně stojí za návštěvu vinné sklepy Jiřího Lobkowicze. Vinnou révu prý začala v Mělníku pěstovat již kněžna Libuše, ale nejdůležitější postavou pro rozmach vinařství byl císař Karel IV., který sem dovezl kvalitní révu z Burgundska. Učinil tak proto, že shledal, že burgundská půda je velmi podobná té mělnické. Z Francie císař dovezl odrůdu, ze které se mnohem později vyvinulo dnešní Rulanské modré, které se na zdejších vinicích pěstuje.

Melnik zam brana

Postranní brána zámku

Sklepy Jiřího Lobkowicze je možno si prohlédnout každý den od 10 do 17 hodiny. Za malou degustaci, která zahrnuje košt dvou druhů vína, zaplatíte 90 korun. Pokud stojíte o velkou degustaci, vyndáte ze své peněženky 120 korun a okoštujete šest druhů vína. Super degustace za 220 korun je již pouze pro odvážné, neboť se koštuje z deseti druhů vína.

Vedle skvělých vinných sklepů si v areálu zámku můžete zajít na oběd do místní zámecké restaurace, která má kapacitu 200 míst a je z ní úžasný výhled na soutok Labe s Vltavou.

Melnik sv Petr a Pavel

Kostel Svatého Petra a Pavla