Hrad Český Šternberk

Česko - Středočeský

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Jednou z hlavních dominant Posázaví je mohutný hrad Český Šternberk, který najdete v Středočeském kraji, přesněji v okrese Benešov.

Historie hradu

Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Původně to byl raně gotický hrad, který byl později přestavěn do barokní podoby. K barokní přestavbě došlo na konci třicetileté války. Barokní přestavba se nejvíce projevila uvnitř hradu, zejména ve velké síni v druhém poschodí. Velká síň je nejhonosnější místností celé stavby. Další barokní prvky najdete v přilehlých salonech, kde uvidíte barokní krby a štukové reliéfy Carla Brentana.

cesky sternberk

Pohled na hrad od řeky Sázavy - Autor snímku Flipper77 - Wikipedia

Zakladatel hradu byl pan Zdeslav ze Sternberga. Rodina Sternbergů se o hrad starala dlouhá staletí. V 18. století však dochází ke změně majitele, neboť rodina Sternbergů o hrad přichází, poněvadž rod vymírá po meči. V roce 1841 však hrad znovu kupuje jistý Sternberg z rodové linie Konopišťských. V roce 1948 však dochází k vyvlastnění hradu státem.

Zajímavosti hradu

Místnosti hradu jsou vybaveny nábytkem různých slohů od renesance přes okázalé baroko až po jednoduchý empír. K dalším pozoruhodnostem hradu patří jedna z největších evropských sbírek grafických listů s motivy velmi kruté třicetileté války. Některé místnosti jsou věnovány výhradně představitelům starobylého rodu Šternberků, který existuje již od druhé poloviny 12. století. Kašpar Maria Šternberk byl například významným představitelem národního obrození a založil roku 1888 Národní muzeum v Praze, kterému věnoval své cenné paleontologické sbírky.

Současnost Českého Šternberku

Dnes je hrad Český Šternberk přístupný pro turisty po celý rok, i když v zimních měsících pouze na objednávku. Turistický výlet na Český Šternberk se dá spojit i s prohlídkou státního zámku Konopiště, který je od Českého Šternberka vzdálen pouze 26 kilometrů. Vstupné do hradu činí pro dospělého člověka 125 korun, pro děti 65 korun. Studenti a důchodci pak zaplatí za vstup 85 korun. Hrad také pořádá zajímavé noční prohlídky, které se konají minimálně pro deset osob a na osobu vás toto noční dobrodružství vyjde na 300 korun. Cizojazyčný výklad pak stojí 195 korun. Prohlídka hradu trvá zhruba padesát minut.

cesky sternberk dymky

Sbírka dýmek v pokoji Filipa Sternberga - Autor snímku Petr Kalivoda - Wikipedia

Zajímavá legenda na závěr

K hradu se dodnes váže legenda o pokladu lakotného a chamtivého pána Českého Šternberka. Půlka pokladu, schovaná před zloději, se nikdy nenalezla, ta každý rok, když se podle dávné tradice otvírají poklady, se vydává mnoho dobrodruhů a nadšenců na pouť. Poklad však stále odpočívá kdesi ve strmé skále nad řekou Sázava.

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya