Fakta a čísla: Rozloha Ústeckého kraje je 5335 km². V celém kraji žije 843 462 obyvatel, hustota osídlení je tedy 158 obyvatel/km². Krajským městem Ústeckého kraje je Ústí nad Labem, které má celkem 93 859 obyvatel. Ústecký kraj má 7 okresů. Jsou to okresy Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice a Ústí nad Labem. Nejvyšší bodem celého kraje je vrchol Macecha, který měří 1 113 metrů. Naopak nejnižším bodem je výtok Labe u Hřensko, který měří 115 metrů. Ústecký kraj sousedí s Plzeňským, Libereckým, Karlovarským a Středočeským krajem. Největšími městy v kraji jsou Děčín, Teplice, Chomutov, Ústí nad Labem, Most a Litoměřice,

Příroda a obyvatelstvo: Ústecký kraj má na svém území krásné hory, kam jezdí v zimě mnoho vyznavačů sjezdového a běžeckého lyžování. Nejpopulárnější jsou Krušné hory a Lužické hory, kde je hned několik zimních středisek, které nabízejí dlouhé a dobře upravené sjezdovky a běžecké tratě. Díky těmto horám je zdejší podnebí chladné a vlhké. Ústeckým krajem protékají řeky Labe, Ohře, Bílina, Ploučnice, Kamenice a Chomutovka. Kroky mnohých návštěvníků Ústeckého kraje většinou míří k Pravčické bráně, což je největší přírodní skalní brána v Evropské unii.

Tato unikátní přírodní skála je také hlavní turistickou atrakcí Národního parku České Švýcarsko. Dalším turistickým magnetem Ústeckého kraje je Chráněná krajinná oblast České středohoří. Hlavní dominantou Českého středohoří je bájná hora Říp odkud je jeden z nejčarovnějších výhledů v České republice. Celou oblastí navíc protéká řeka Labe, která na své pouti Českým Středohořím vytváří rozkošné údolí, kterému se také říká Brána Čech.

V minulosti byla většina obyvatelstva německého původu, takže toto území bylo před druhou světovou válkou odtrženo od Československa a připojeno k nacistickému Německu. Po ukončení války bylo pro změnu německé obyvatelstvo vysídleno a do Ústeckého kraje přišlo mnoho českých a slovenských rodin ze všech koutů Československa.

Hospodářství: V Ústeckém kraji se pěstují zejména náročné plodiny. Jedná se o chmel, který se pěstuje na Žatecku a v Polabí. Dále je to vinná réva, zelenina a ovoce. Zdejší průmysl čerpá hlavně z těžby hnědého uhlí. Jedná se o území Mostecka, Chomutovska a Kadaňska. Chemický a potravinářský průmysl je pro změnu v městě Ústí nad Labem, kde jsou známé fabriky Spolchemie a Setuza. Další známou továrnou je Lovochemie v Lovosicích. Papírenský průmysl je umístěn ve městě Štětí, kde je závod Mondi Packaging.

Pivovarnická města v Ústeckém kraji jsou Litoměřice, Žatec a Velké Březno. Doprava hraje v Ústeckém kraji rovněž svou velmi důležitou roli, především pak lodní doprava. Jelikož územím Ústeckého kraje protéká řeka Labe, je zde v plném proudu lodní doprava, která spojuje vnitrozemskou Českou republiku se Severním mořem. Podél řeky Labe vede důležitá železniční trat, která spojuje Prahu s mnohými německými městy. Silniční doprava je v Ústeckém kraji taktéž velmi frekventovaná, neboť zde vede mezinárodní silnice na Německo.

Ústecký kraj má také několik vysokých škol. Je to zejména Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, dále pak fakulta Českého vysokého učení technického, Vysoká škola finančně-správní a Vysoká škola ekonomie a managementu.

Památky: Z historických památek Ústeckého kraje jmenujme hrady Most a Kadaň, zámky Klášter nad Ohří, Bílina a Děčín. Pro milovníky zřícenin doporučujeme navštívit romantické zříceniny Střekov, Hasištejn a Házmburk. Pravděpodobně největší historickou atrakcí Ústeckého kraje je však barokní zámek Duchcov, který byl postaven v letech 1675 až 1685. Na zámku jsou každoročně pořádány různé zajímavé výstavy.

Hrad Střekov

Česko - Ústecký

Neděle, 03 Únor 2013 07:44

Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

Usti znak Pro milovníky starých hradů a zřícenin tady máme jeden zajímavý tip na rodinný výlet. Jedná se o romantický hrad Střekov, který se majestátně vypíná na temeni mohutné skály nad řekou Labe. Hrad Střekov je vzdálen zhruba dva a půl kilometrů od krajského města Ústí nad Labem.

Číst dále: Hrad Střekov

Rozhledny na Šluknovsku

Česko - Ústecký

Sobota, 22 Prosinec 2012 09:30

Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

 Znak sluknovŠluknovsko je nejseverněji část České republiky, kde se nachází mírně zvlněná Šluknovská pahorkatina. Tato tichá a velmi poklidná krajina je plná romantických zákoutí a nevysokých kopců, které zvládnou vyšlapat i sváteční turisté. Na vrcholcích těchto malých kopců jsou však mnohde velmi zajímavé rozhledny, které mohou být další motivací k úspěšnému zdolání těchto vrchů.

Číst dále: Rozhledny na Šluknovsku

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya