Základní fakta: Rozloha kraje Vysočina je 6 795 km² km². V celém kraji žije 511 645 obyvatel, hustota osídlení je tedy 75 obyvatel/km². Krajským městem kraje Vysočina je Jihlava, která má celkem přes 50 000 obyvatel. Kraj Vysočina má pět okresů. Jsou to okresy Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Nejvyšším bodem celého kraje je hora Javořice, která měří 837 metrů. Naopak nejnižším bodem je koryto řeky Jihlavy, které měří 239 metrů. Kraj Vysočina sousedí s Pardubickým, Středočeským, Jihočeským a Jihomoravským krajem. Největšími městy v kraji jsou města Jihlava, Havlíčkův Brod a Třebíč.

Příroda a obyvatelstvo: Na území kraje Vysočina najdete například Českomoravskou vrchovinu, Jevišovickou pahorkatinu a Javořickou pahorkatinu. Území celého kraje je docela hornaté, nejvyšší hora kraje Vysočina se nachází v Jihlavských vrších. Další vysoké kopce kraje jsou například vrchol Devět skal ve Žďárských vrších nebo vrch Melechov, který se pro změnu nachází na území okresu Havlíčkův Brod. Tento vrch je zajímavý tím, že je podle některých pramenů pokládán za geografický střed Evropy. Podnebí v kraji je díky horám a kopcům spíše chladné, místy mírně teplé. Jelikož se v celém regionu nachází hodně lesů, je zdejší životní prostředí jedno z nejlepších a nejčistějších v České republice.

K nejdůležitějším řekám kraje Vysočina patří řeky Sázava, Svratka a Jihlava. Rybáři si v kraji Vysočina přijdou na své zejména na rybníku Velké Dářko, který má plochu 206 hektarů. Kraj Vysočina se může rovněž pochlubit nejvyšší hrází v České republice, jedná se o vodní nádrž Dalešice, která je na řece Jihlavě. Další rekord drží pro změnu rybník Sykovec, který je nejvýše položeným rybníkem s písčitým dnem na celé Českomoravské vrchovině, jeho výška je 720 metrů.

Kraj Vysočina není nikterak hustě obydlen. Nejlidnatějším okresem je okres Žďár nad Sázavou, nejméně lidí žije pro změnu v okrese Pelhřimov.

Hospodářství: Kraj Vysočina má zejména strojírenský, kovodělný a textilní průmysl. Ve větší míře je také zastoupen dřevozpracující a potravinářský průmysl. Velkými průmyslovými centry jsou vesměs dřívější okresní města. V okrese Havlíčkův Brod se jedná o města Světlá nad Sázavou, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou. V okrese Jihlava jsou to obce Kostelec, Polná a Třešť, v nevelkém okrese Pelhřimov pak města Pacov a Humpolec, v okrese Třebíč Dukovany a Moravské Budějovice, V nejlidnatějším okrese kraje Vysočina je to Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí, Nové Město na Moravě, Velká Bíteš a Dolní Rožínka.

Velmi rozšířené je také zemědělství, které má ve zdejším kraji velmi příznivé podmínky pro některé zemědělské produkty. Jedná se především o produkty mléka, brambor a řepky. Zdejší hospodářství velmi těží z těžby dřeva, neboť kraj má velmi rozsáhlé lesy. Nedostatkem kraje je slabá a nedostatečná ekonomická i technická základna zemědělských producentů.

Památky: Kraj Vysočina je velmi atraktivním turistickým krajem. Má totiž co nabídnout v zimě i v létě. Kraj poskytuje skvělé příležitosti pro pobytovou zimní i letní turistiku. V zimě můžete využít skvělé běžecké tratě, zvláště v Novém Městě na Moravě, kde je nejlepší běžecký areál v České republice. Na těchto tratích se pravidelně konají závody Světového poháru. V létě jsou pak v kraji Vysočina dobré podmínky pro rybaření, koupání a pěší turistiku.

Na území kraje Vysočina jsou tři velmi hodnotné památky, které jsou zapsány na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o městskou památkovou rezervaci Telč, Santiniho poutní kostel Zelená hora u Žďáru nad Sázavou a židovskou čtvrť se hřbitovem a s bazilikou svatého Prokopa v Třebíči.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

Česko - Vysočina

Neděle, 30 Listopad 2014 17:06

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči patří pravděpodobně mezi nejkrásnější náměstí v České republice. Krása renesančních domů láká nejenom zahraniční a tuzemské turisty, ale také četné filmaře. Náměstí Zachariáše z Hradce je tak urbanistickou chloubou České republiky.

Číst dále: Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

Výstava po stopách Filmu na zámku v Telči

Česko - Vysočina

Středa, 30 Červenec 2014 08:56

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Pokud se o letních prázdninách chystáte do historického Telče, čeká vás na místním renesančním zámku zajímavá výstava, která je věnována známým pohádkám a filmům, které se v Telči natáčely. V rámci výstavy uvidíte především kostýmy a rekvizity, které se při pohádkách a filmech na telčském zámku používaly.

Číst dále: Výstava po stopách Filmu na zámku v Telči

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya