Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

Česko - Vysočina

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči patří pravděpodobně mezi nejkrásnější náměstí v České republice. Krása renesančních domů láká nejenom zahraniční a tuzemské turisty, ale také četné filmaře. Náměstí Zachariáše z Hradce je tak urbanistickou chloubou České republiky.

Zachariáš z Hradce

Než si něco málo řekneme o hlavním telčském náměstí, obraťme svou pozornost na muže, po kterém je nádherné renesanční náměstí pojmenováno. Jedná se o Zachariáše z Hradce, který se narodil roku 1526. Byl to přední český šlechtic, který byl známý svou vzdělaností a velkým organizačním nadáním. Do Telče přišel v roce 1550 a hned město hospodářsky pozvedl. Zachariáš z Hradce byl známý například tím, že zakládal cechy a zaváděl velmi neotřelé způsoby hospodaření, které byly ovšem velmi úspěšné. Do Telče pozval italské renesanční architekty, kteří vzhled města velmi zkrášlili a pozvedli.

telc namesti 4

Významné domy

Mezi ty nejvýznamnější domy na náměstí Zachariáše z Hradce patří především dům číslo 10 a dům číslo 122. První jmenovaný dům je radnice města. Jedná se o dům, který je čistě dílem italského architekta, který v Telči pracoval pro Zachariáše z Hradce. Jelikož je radniční budova dílem skvělého italského architekta, jedná se o budovu, která má nepokřivené rysy italské renesance. Na radničním domě je ještě k vidění deska, která připomíná, že Telč byl v roce 1992 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

telc namesti 3

Další významnou budovou je budova číslo 122, která je známá pod označením Hasičský dům. V minulosti zde skutečně byla hasičské zbrojnice. Od roku 2004 je však budova městskou galerií, ve které se konají především výstavy místních regionálních umělců.

Mariánský sloup

Na náměstí Zachariáše z Hradce však nestojí pouze překrásné renesanční domy, ale i další významná architektonická díla. Za pozornost stojí zejména Mariánský sloup z roku 1720. Sloup stojí uprostřed náměstí a je dílem místního sochaře D. Liparta.

telc namesti 5

Další zajímavosti na náměstí Zachariáše z Hradce

Mezi další zajímavosti náměstí Zachariáše z Hradce patří krásné kašny. Na náměstí najdete celkem dvě kašny, přičemž první kašna je vyzdobena motivem Siléna s malým Bakhem. Druhou kašnu pak zdobí svatá Markéta.

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya