Základní fakta: Rozloha Zlínského kraje je 3 964 km². V celém kraji žije 591 866 obyvatel, hustota osídlení je tedy 149 obyvatel/km². Krajským městem Zlínského kraje je Zlín, který má celkem přes 76 000 obyvatel. Zlínský kraj má čtyři okresy. Jsou to okresy Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín a Vsetín. Nejvyšším bodem celého kraje je hora Čertův mlýn, která měří 1206 metrů. Naopak nejnižším bodem je koryto řeky Moravy, které měří 173 metrů. Zlínský kraj sousedí s Olomouckým, Jihomoravským a Moravskoslezským krajem. Největšími městy v kraji jsou Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Příroda a obyvatelstvo: Území Zlínského kraje je velmi členité. Z velké části se jedná o kopcovitý kraj, který je tvořen menšími pahorkatinami a pohořími. Kolem povodí řeky Moravy se však táhne poměrně rovinatá úrodná oblast. Jedná se především o oblast Hané na Kroměřížsku a Slovácka na Uherskohradišťsku. Na území najdete část Moravskoslezských Beskyd, hory Javorníky, Hostýnsko -Vsetínskou hornatinu a Vizovickou vrchovina. Zlínským krajem pak protéká řeky Morava, Bečva, Bystřička a Rusava. Zdejší počasí je na severu kraje spíše chladné, na jihu pak teplejší. Na území Zlínského kraje se dále nachází celkem 44 přírodních rezervací.

Co se týče hustoty zalidnění je ve Zlínském kraji nejmenší okres Kroměříž. Největší hustotu obyvatel má pak okres Zlínský.

Hospodářství: Zlínský kraj nemá ideální podmínky pro zemědělství, zdejší půda není příliš kvalitní půda, takže se spíše hodí pro pastevectví. Průmysl Zlínského kraje je převážně dřevo-zpracovatelský. Z průmyslového hlediska je zde rovněž průmysl elektrotechnický a textilní. Velkou bolestí Zlínského kraje je však nízká úroveň modernizace výroby a velmi špatná infrastruktura kraje. Mezi nejpřednější firmy Zlínského kraje lze zařadit firmy AIRCRAFT INDUSTRIES, a.s. Kunovice, Českou Zbrojovku Uherský Brod, Zbrojovku Vsetín, Barum – Continental – Otrokovice, Gumárny Zubří, Hamé Babice a Jelínek Vizovice.

Památky: Zlínský kraj nabízí především dokonalé sportovní vyžití. Pro milce zimních sportů jsou ve zdejším kraji kvalitní lyžařské dráhy pro sjezd i běh, které najdete například na Pustevnách a ve Velkých Karlovicích. Pro méně náročnější lyžaře pak na hřebenech Chřibů a Hostýnských vrchů.

Pro fandy do cyklistiky můžeme vřele doporučit oblast, která se nachází podél toku řeky Moravy. Touto krásnou přírodní oblastí prochází takzvaná Moravská cyklostezka. Moravská cyklostezka navazuje na rakouské a slovenské cyklostezky. Pro milovníky skal lze jednoznačně doporučit Pulčínské, Lačnovské nebo Čertové skály. Na těchto skalních stěnách najdou dokonalý ráj všichni horolezci. Zlínský kraj je však nejenom rájem pro všechny sportovce, ale také milovníky kulturních památek a pamětihodností.

Skvělým tipem je například návštěva Květné zahrady a arcibiskupského zámku v Kroměříži, které jsou zapsány do Listiny světového dědictví UNESCO. Z Kroměříže můžete pokračovat do Holešova, kde je muzeum židovské kultury a rozsáhlý židovský hřbitov. Pokud pojedete směrem na jih, neměli byste minout gotický hrad Buchlov a barokní zámek v Buchlovicích. Kousek od Buchlova je pak velmi známé poutní místo Velehrad.

Za zmínku ještě stojí prohlídka památníku Velké Moravy ve Starém Městě nebo Valašského muzea v přírodě a skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Pokud se budete chtít projít po horách, navštivte areál staveb na Pustevnách, včetně sochy pohanského boha Radegasta a sousoší Cyrila a Metoděje na Radhošti.

S kulturní akcí Zlínského kraje zmiňme každoroční Letní filmovou školu v Uherském Hradišti nebo Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Kateřinice Vesnice roku 2014

Česko - Zlínský

Úterý, 28 Říjen 2014 20:41

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

V celorepublikové soutěži Vesnice roku se letos na prvním místě umístila valašská obec Kateřinice, která se nachází nedaleko Vsetína.

Číst dále: Kateřinice Vesnice roku 2014

Zámek v Buchlovicích

Česko - Zlínský

Neděle, 22 Červen 2014 18:40

Zámek v Buchlovicích se nachází nedaleko Uherského Hradiště a patří mezi nejkrásnější zámky na Jižní Moravě. Krásný zámek je rovněž obklopen malebnou zahradou, která je kombinací francouzské zahrady a anglického parku.

Číst dále: Zámek v Buchlovicích

 

Skanzen v Modré

Česko - Zlínský

Středa, 05 Březen 2014 00:00

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Skanzen v Modré se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Skanzen je situován pouhý kilometr od známého poutního místa Velehradu. Skanzen v Modré je archeologický skanzen, který představuje podobu slovanského opevněného hradiště z 9. století našeho letopočtu.

Číst dále: Skanzen v Modré

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya