Chorvatsko Split

Chorvatsko

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

split Split je nádherné chorvatské město, které se nachází ve střední Dalmácii. Jedná se o druhé největší město Chorvatska a v současné době má přes 211 000 obyvatel.

Historické památky Splitu

Split má celou řadu velmi zajímavých památek, které stojí za prohlídku. Mezi nejatraktivnější památky patří Diokleciánův palác a místní křesťanské kostely.

Diokleciánův palác

Mezi nejvýznamnější a nejatraktivnější památky Splitu patří především Diokleciánův palác, který se na prestižní listině UNESCO vyjímá již od roku 1979. Co všechno v paláci uvidíte? Určitě si udělejte návštěvu v rozsáhlých podzemních prostorách, které odrážejí velkolepý půdorys podlaží nad nimi. Podzemní prostory dávají tušit, jak asi císařův palác v dávné minulosti vypadal. V současné době je v podzemí zřízeno zajímavé muzeum. Další pozoruhodnou částí paláce je hlavní síň, která je dneska okupována celou řadou malých prodejen suvenýrů. Srdce paláce pak tvoří takzvaný peristyl, což bylo v minulosti nádvoří před obytnými prostorami římského císaře Diokleciána.

Ostatní pamětihodnosti Splitu

Důležitou pamětihodností Splitu je rovněž Jupiterův chrám, který byl v osmém století po Kristu přestavěn na křesťanské baptisterium svatého Jana Křtitele. Tento chrám je historicky velmi cenný, neboť se zde zachovala originální římská plastická výzdoba. Zároveň je toto křesťanské baptisterium nejstarší raně středověkou pamětihodností Splitu.

split 2

Z dalších pozoruhodných míst a lokalit Splitu uveďme kupříkladu klenotnici, místní knihovnu nebo městské muzeum. Městské muzeum najdete v paláci Papaličů z 15. století. Kromě cenných artefaktů souvisejících s bohatou historií Splitu si tady můžete prohlédnout zajímavou sbírku historických zbraní a brnění.

Pokud zatoužíte po originálním výhledu na město, vyškrábejte se na místní zvonici, která se vypíná vysoko nad katedrálou. Zvonice byla dokončena teprve na začátku dvacátého století. Odměnou za docela namáhavý a krkolomný výstup na její vrchol vám bude překrásný panoramatický výhled na město.

Pohodová Riva

Po namáhavém výstupu na zvonici, se můžete vydat na Rivu, což je nádherná promenáda, která je lemována vysokými palmami. Zde si můžete sednout do nějaké restaurace nebo kavárny a pozorovat velké trajekty, které míří k nedalekým ostrovům.

split 3

Rybí trh

Návštěva rybího trhu by vám rovněž neměla uniknout, neboť rybí trh ve Splitu má svou užasnou atmosféru. Každé dopoledne je zde velmi rušno a živo, neboť místní prodejci jsou v nabízení svých rybích pochoutek a jadranských darů moře neobyčejně hluční a žoviální.

 

 

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Chorvatsko základní informace

croatian-flag-48 Hlavní město:  ZÁHŘEB

Časové pásmo v Chorvatsku:  +1

Počet obyvatel Chorvatska: 4 290 612

Nejrozšířenější jazyk: Chorvatština

Telefonní předvolba Chorvatska: 385

Platná měna v Chorvatsku: KUNA (HRK)

Oblíbená Chorvatská letoviska

Baška Voda, Umag, Plitvická Jezera,

Zadar, Split, Pula, Ostrov Krk,

Dubrovník, Ostrov Hvar, Makarská,

 

Letní teplotní průměr v Chorvatsku

Makarská: vzduch 29°C  -  moře 24°C

Pula: vzduch 27°C  -  moře 22°C

Zadar: vzduch 28°C  -  moře 23°C

Praktické informace


Kdy je nejlepší počasí pro dovolenou v Chorvatsku se dočtete v tomto článku

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya