Chorvatsko Zadar

Chorvatsko

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Zadar je překrásné město v Chorvatské Dalmácii, které se nachází na Jaderském pobřeží necelých 200 km od Záhřebu, jedná se o jedno z největších měst které má zhruba 72 717 obyvatel.

 

Slunný Zadar

 

Zadar je okouzlující a čarovné město, které je plné historických památek a pamětihodností. Všude, kam se podíváte, stojí krásných bílé budovy s červenou střechou. Zadar je prostě nádherná kombinace starých budov a krásného blankytného moře.

Antický Zadar

Historie Zadaru sahá až do vzdálené antické doby. Z antické doby se však v Zadaru příliš nedochovalo, přesto se zde během druhé světové války něco našlo. Za zmínku stojí především římské sloupy baziliky, domy na fóru a část akvaduktu.

forum romanum zadar

Forum romanum v Zadaru

Středověký Zadar

Daleko více památek pochází z raného a pozdního středověku. Jde především o církevní stavby, které jsou velmi hodnotné a cenné. Jednou z nejcennějších staveb raného středověku je cudná románská katedrála svaté Anastázie, která byla vystavěna už v 9. století.

Další románskou stavbou je chrám svatého Donáta, který taktéž pochází z 9. století. Chrám svatého Donáta je cenný tím, že jde o největší byzantskou budovu na území celého Chorvatska. Kostel je rovněž neobvyklý tím, že má velmi zvláštní půdorys, který svědčí především koncertům vážné hudby.

univerzita zadar

Univerzita v Zadaru

Další pamětihodnosti v Zadaru

Při procházce městem spatříte ještě další zajímavé stavby a budovy. Za pozornost stojí hlavně pevninská brána, která chrání jižní vstup do starého města. Z portálu pevninské brány na vás bude přísně hledět benátský lev, který je symbolem dobrých vztahů mezi chorvatským Zadarem a italskými Benátkami.

Pokud budete v Zadaru hledat zajímavá muzea, určitě navštivte Archeologické muzeum, které najdete na římském fóru. Archeologické muzeum velmi zevrubně mapuje dějiny Zadaru od doby kamenné až do doby 11. století našeho letopočtu.

Zadarské kavárny a restaurace

Při intenzivní prohlídce Zadaru si nezapomeňte udělat čas na prohlídku místních kaváren a restaurací. Jedna z půvabných zadarských kaváren je kavárna Fórum, kde si v klidu můžete vychutnat chlazené chorvatské pivo či bílou kávu. Mezi další tipy kvalitních kaváren a restaurací patří lokalita kolem náměstí Narodni trg. Mnohé zadarské venkovní kavárny mají příjemné posezení venku, takže z kavárenských židlí můžete pozorovat krásné místní historické stavby.

radnice zadar

Budova radnice v Zadaru

Starobylé a pitoreskní centrum Zadaru je natolik půvabné, že stojí za procházku nejenom ve dne, ale také vpodvečer a v noci, kdy jsou všechny historické budovy umně nasvícené. Nejkrásnější procházky po města jsou bezesporu v době, kdy na Jaderském pobřeží pomalu zapadá horké letní slunce.

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Chorvatsko základní informace

croatian-flag-48 Hlavní město:  ZÁHŘEB

Časové pásmo v Chorvatsku:  +1

Počet obyvatel Chorvatska: 4 290 612

Nejrozšířenější jazyk: Chorvatština

Telefonní předvolba Chorvatska: 385

Platná měna v Chorvatsku: KUNA (HRK)

Oblíbená Chorvatská letoviska

Baška Voda, Umag, Plitvická Jezera,

Zadar, Split, Pula, Ostrov Krk,

Dubrovník, Ostrov Hvar, Makarská,

 

Letní teplotní průměr v Chorvatsku

Makarská: vzduch 29°C  -  moře 24°C

Pula: vzduch 27°C  -  moře 22°C

Zadar: vzduch 28°C  -  moře 23°C

Praktické informace


Kdy je nejlepší počasí pro dovolenou v Chorvatsku se dočtete v tomto článku

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya