Kdy je nejlepší počasí pro dovolenou v Chorvatsku?

Chorvatsko

Hodnocení uživatelů: / 7
NejhoršíNejlepší 

Na dovolenou do Chorvatska jezdí každoročně desetitisíce Čechů a Slováků. Většina z těch, kteří na dovolenou do Chorvatska jedou poprvé, si klade jednu zásadní otázku. Kdy je vlastně nejlepší počasí pro takovou letní dovolenou v Chorvatsku?

 

Je to v květnu, nebo přímo o prázdninách například v červenci nebo je lepší jet do Chorvatska až takzvaně po sezoně, například v říjnu? Prošli jsme statistiky a známe na tuto otázku odpověď. Před každou dovolenou si člověk zajišťuje pár nezbytných dovolenkových formalit. Mezi ně určitě patří kontrola cestovních dokladů, shánějí se informace o letoviscích a hledá se vhodné ubytování. Mezi kvalitní ubytování v Chorvatsku můžeme zařadit nejen hotely, ale také pronájmy apartmánů, chat nebo bungalovů v kempech. Pokud máte toto vše zařízeno, vždy nastává otázka „kdy pojedeme na dovolenou?"

Termín dovolené lidé volí podle nejrůznějších kritérií, jedno z velmi častých je ovšem počasí. Dotaz „jaké je v Chorvatsku počasí v ..." je jednou z nejčastějších otázek na diskuzích cestovatelů. Podívali jsme se tedy na statistiky a připravili jsme malý souhrn, pro ty z vás, kteří se nemohou kvůli počasí rozhodnou, kdy jet na dovolenou do Chorvatska.

Počasí v Chorvatsku v květnu

Jak to vypadá s počasím v Chorvatsku na začátku sezony. Květen je první měsíc, kdy se do Chorvatska začínají sjíždět turisté. Podívejte se, jaké můžete očekávat počasí v tomto měsíci. V květnu je na pobřeží Chorvatska už poměrně teplo, denní teploty se pohybují od 19 do 31 stupňů. V roce 2010 až 2012 byla 18.5 naměřena maximální denní teplota 24,8 a průměrná denní teplota se vyšplhala na pěkných 20 stupňů. Moře v tu dobu mělo ovšem pouze 17 stupňů. Zato o několik dní později a to konkrétně 30.5 už byli teploty velmi příjemné. Maximální denní teplota byla 27,1 a průměrná denní teplota se usadila na hodnotě 24,5. Moře se v tu dobu už také prohřálo a hodnota 21 stupňů je už opravdu na koupání. Co se týče srážek, tak květen v Chorvatsku není nijak srážkově nadprůměrný a můžete tak očekávat déšť maximálně jednou týdně. Celkově v květnu převládá polojasné až slunečné počasí. Na grafu dole vidíte květnové denní a noční teploty zaznamenané v roce 2012.

kveten 2012

Květnové počasí v Chorvatsku v roce 2012

Počasí v Chorvatsku v červenci

Jak je na tom oblíbený prázdninový měsíc červenec? Ano prázdniny a dovolená jdou prostě k sobě, děti mají volno a tak tento měsíc často vyhrává. Jaké je ale v Chorvatsku počasí v červenci? Podíváme se opět do statistik z let 2010 až 2012. Tak například 1.7 byla naměřena maximální teplota 36,2 a průměrná denní teplota byla 32,4 stupně. Moře na začátku července nabízelo příjemných 24 stupňů a převládalo slunečné počasí. V půli měsíce a to 15.7 byla naměřena maximální teplota 34,4 a průměr se usadil na hranici 31 stupňů. Jak můžete vidět, teplota sice byla o něco nižší, než na začátku července, ale zato teplota moře se vyšplhala naopak o něco výše a Chorvatský Jadran nabídl luxusních 26 stupňů a k tomu krásné slunečné počasí. Konec měsíce pak přinesl lehké ochlazení a maximální denní teplota pro datum 31.7 klesla na 29,3 a denní průměr byl 23,4 stupně. Moře se koncem měsíce opět trošku ochladilo a teplota vody tak klesla na 22 stupňů. Pozitivní ovšem je, že stále převládalo slunečné počasí, bez deště. Graf červencových denních a nočních teplot naleznete opět dole na obrázku.

cervenec 2012

Červencové počasí v Chorvatsku z roku 2012

Počasí v Chorvatsku v říjnu

Nyní se dostáváme do období takzvaně „po sezoně". Pro některé nejoblíbenější období, například kvůli cenám zboží, které se přes léto neprodalo anebo právě kvůli počasí. Podívejme se tedy, co nám říká statistika o počasí v měsíci říjnu. Na začátku měsíce je dle statistik z let 2010 až 2012 počasí v Chorvatsku ještě poměrně příjemné, maximální denní teplota 1.10 byla velmi pěkných 25,2 stupně a denní průměr se dostal na 22,6 stupňů. Ovšem teplota moře už pomalu klesá, i když 20 stupňů je ještě příjemně prohřátá voda, která osvěží, ale zima vám nebude. Když se ale podíváme na pozdější datum, tak například 15.10 už byla naměřena maximální denní teplota jen 22,7 stupně a denní průměr se dostal na 19,8 stupně. Teplota moře zase o něco klesla a nabízí 18 stupňů, což pro některé turisty znamená osvěžující koupel, nicméně několikahodinové řádění dětí v takové vodě už nebude nic moc. Říjen je přeci jen už podzimní měsíc a tak tomu odpovídá i srážkový úhrn. V říjnu tedy očekávejte polojasné a mírně deštivé počasí a pozor na noční teploty, které padají nebezpečně nízko. Graf denních a nočních teplot z roku 2012 najdete na obrázku níže.

rijen 2012

Chorvatské počasí z října 2012

Jak vidíte, počasí v Chorvatsku má vlastně co nabídkou v každou roční dobu, pro milovníky opravdových veder je měsíc červenec jako stvořený, naproti tomu květnová dovolená s výlety na kole a koupáním také není k zahození a turistika s návštěvou památek, tak na to je říjen jako dělaný. Tak co, kdy vyrážíte?

Komentáře  

 
+2 # Johanka 2013-04-22 15:11
Jedeme koncem května, červencová a srpnová vedra tedy nemusím, je moc horko a nedá se pořádně chodit po památkách a výletech. Září taky není k zahození, jen bych řekla, že už víc prší.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Chorvatsko základní informace

croatian-flag-48 Hlavní město:  ZÁHŘEB

Časové pásmo v Chorvatsku:  +1

Počet obyvatel Chorvatska: 4 290 612

Nejrozšířenější jazyk: Chorvatština

Telefonní předvolba Chorvatska: 385

Platná měna v Chorvatsku: KUNA (HRK)

Oblíbená Chorvatská letoviska

Baška Voda, Umag, Plitvická Jezera,

Zadar, Split, Pula, Ostrov Krk,

Dubrovník, Ostrov Hvar, Makarská,

 

Letní teplotní průměr v Chorvatsku

Makarská: vzduch 29°C  -  moře 24°C

Pula: vzduch 27°C  -  moře 22°C

Zadar: vzduch 28°C  -  moře 23°C

Praktické informace


Kdy je nejlepší počasí pro dovolenou v Chorvatsku se dočtete v tomto článku

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya