Egypt Údolí králů

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Na levém břehu egyptského Nilu, nedaleko Luxoru v rozsáhlé vápencové rozsedlině najdete magické Údolí králů, kde byli kdysi dávno s velkou pompou pohřbíváni faraóni. Přes 60 větších i menších hrobů slavných faraonů čeká na vaši návštěvu.

 

Údolí králů v Egyptě

Jedno velké pohřebiště

 

Údolí králů neslo v minulosti také pojmenování „Město pravdy" nebo „Brány králů". Ve skutečnosti však šlo o velké pohřebiště, kde našlo odpočinek celá řada egyptských panovníků. Ti dodnes odpočívají v mohutných kamenných sarkofázích a jsou předmětem zájmů tisíců turistů z celého světa.

1024px-Valley of the Kings panorama by Nikola Smolenski

Celkový pohled na Údolí králů - autor snímku: Nikola Smolenski

Nejdůležitější hrobky egyptských panovníků byly objeveny ve východní části údolí. Četné hrobky byly vyzdobeny hieroglyfickými texty a polychromovanými barevnými kresbami, které znázorňovali teologické kompozice. Nápisy na stěnách byly převzaty ze starých náboženských a mýtických knih - Knihy podsvětí a Knihy litanie. Tehdejší staré egyptské náboženství věřilo, že Údolí králů každou noc navštěvuje mocný bůh Re a na své posvátné loďce odváží duše těch, kteří zde byli náležitě pohřbeni. Aby si pohřbení zajistili zdárný převoz, museli si před svou smrtí svou hrobku náležitě vyzdobit magickými texty.

Nejznámější hrobky

Jedná z nejznámějších hrobek v Údolí králů je hrobka číslo 62, která patří Tutanchamonovi, což byl faraón 18. dynastie. O odkrytí pokladu této hrobky se zasloužil anglický archeolog H.Carter v roce 1922. I když byl Tutanchamon bezvýznamný panovník, jeho hrobka byla přeplněna obrovskými poklady. Množství pokladů bylo tak značné, že výzkum hrobky trval celých pět let. Většina předmětů z této hrobky uvidíte v Egyptském muzeu v Káhiře. Jedná se především o šperky, ozdobné skřínky, sochy, vázy, amulety, hračky, zbraně, zlato, toaletní a magické předměty. Tutanchamonova hrobka je dnes zpřístupněna a obsahuje původní sarkofág s nádherně pozlacenou rakví a zlatou maskou.

1280px-Tal der Knige 07 by Olaf Tausch

Vchody do jednotlivých hrobek v Údolí králů - Autor snímku: Olaf Tausch

Další významnou hrobkou je hrobka číslo 17, kde ležel Setchi I. Tento panovník byl druhým faraónem 19. dynastie. Jeho hrobka je v Údolí králů jedna z největších a nejkrásnějších. Hrobka se skládá kromě chodeb s jedenácti prostorných místností. Všechny chodby jsou překrásně vyzdobeny polychromovanými reliéfy.

Praktické informace o Údolí králů

Vstupenku do Údolí králů si zakoupíte u hlavního vchodu. Cena vstupenky činí 85LE. Se zakoupeným lístkem se můžete volně pohybovat po Údolí králů a navštívit tři hrobky, které si sami vyberete. Uvnitř hrobky je zakázáno fotografovat. Zákaz fotografování platí pro celý areál. Od pokladny můžete využít místní vláček, které vás velmi pohodlně dopraví až k samotným hrobkám. U pokladen si rovněž můžete zakoupit různé brožury a suvenýry.

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek