Letovisko Taba na Sínaji

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Taba je malebné turistické letovisko, které se nachází na Sinajském poloostrově. Tabu najdete v severním cípu zálivu Akaba. Odpradávna je velmi rušnou křižovatkou mezi Egyptem a Izraelem. V současnosti je nejsevernějším turistickým letoviskem v Egyptě.

Pobřeží od Taby po Nuweibu je nejpěknější na Sinajském poloostrově a je pověstné svými skalními masívy sestupujícími strmě ke zlatým plážím, lemujícím křišťálové čisté a průzračné moře. Vody Akabského zálivu jsou odděleny od Rudého moře Tiranskou úžinou. Proto mají stále stejnou teplotu bez větších studených podmořských proudů.

600 Taba 2 by Marc Ryckaert

Hotelový komplex v Tabě - Autor snímku Marc Ryckaert

Koupání v této části Akabského zálivu je velmi příjemné, neboť se budete cítit jako byste byli v teplé vaně vaší koupelny. Přirovnání k vaně není zavádějící, neboť celý záliv na severovýchodě Sinaje je opravdu možné přirovnat k velké vaně, která se při odlivu rychle vypustí a ještě rychleji napustí. Akabský záliv je také velmi hluboký. Na některých místech zálivu dosahuje hloubka až 1600 metrů. Na stranách má příkrý sráz s úhlem místy až 43 stupňů.

Ačkoli je Taba výrazně klidnější než hlučná a rušná Hurghada, je zde řada vynikajících příležitostí ke sportu a relaxaci. Můžete si zde například zahrát golf na originálním 18-cti jamkovém golfovém hřišti, či se oddat potápění v křišťálově čistém a průzračném moři.

600 Taba by Marc Ryckaert

Některé budovy hatelů vtesány přímo do skal - Autor snímku Marc Ryckaert

Z Taby se dá rovněž podnikat různé výlety do okolí. Velmi blízké jsou hranice s Izraelem a Jordánskem, takže řada turistů využívá toto místo k návštěvám Jeruzaléma a skalního města v Petře. Z Taby není rovněž daleko na Mojžíšovou horu a klášter svaté Kateřiny. Obě místa jsou spjaté s biblickým Mojžíšem, který na hoře obdržel desatero Božích přikázání. Mojžíšova hora je vysoká 2 286 metrů a je jednou z nejposvátnějších hor pro Židy, muslimy i křesťany. Na této posvátné hoře je Kaple svaté trojice, která byla vybudována v roce 1934 na základech malého kostelíka z 6. století. Na hoře je také malá jeskyně, ve které Mojžíš pobýval 40 dní a 40 nocí. Výstup na tuto horu obvykle začíná ve dvě hodiny ráno, aby návštěvníci mohli sledovat z vrcholu hory úchvatný východ slunce.

600 Taba 3 by Marc Ryckaert

Procházky po Tabě po osvětlených silnicích - Autor anímku Marc Ryckaert

Po absolvování výšlapu vás pak čeká sestup dolů a návštěva kláštera svaté Kateřiny, kde dnes bydlí před dvacet mnichů, kteří většinou pocházejí z Řecka a z Ruska. Ve středu kláštera se nachází justiniánská bazilika z 6. století. Také je zde Kaple hořícího trnitého keře, která byla vystavěna na místě posvátného trnitého keře. Tento keř se pojí se starozákonním příběhem, kdy se v keři Bůh zjevil Mojžíšovi a posílá ho do Egypta, aby vyvedl svůj zotročený lid. V klášteře se nachází sbírka ikon a světově vyhlášena knihovna, kde jsou umístěny velmi cenné a vzácné novozákonní rukopisy. Knihovna však není pro veřejnost přístupná.

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek