Mýto v Itálii.

Itálie

Hodnocení uživatelů: / 45
NejhoršíNejlepší 

Informace o systému mýtného v Itálii.

Na území Itálie jsou dálniční tahy zemí zpoplatněny mýtem a tak pokud budete cestovat do Itálie vlastním vozem, budou se Vám informace určitě hodit. Cestování na Italských dálnicí, je komfortní přesun skrze celou zemi, za to se ale v Itálii platí a to tak že za jednotlivé úseky dálnice je vybíráno mýtné, tomu se při cestě do Itálie jen málokdo vyhne. Celý systém v kostce funguje tak, že při prvotním průjezdu mýtnou branou Vás systém zaregistruje jedním ze způsobů, které k tomu používá. Následně na poslední mýtné bráně na Vaší trase, tj. tam kde budete dálnici opouštět, Vás systém opět zaregistruje, vypočte mýtné a zkasíruje.

Možností jak Vás mýtná brána registruje k jízdě po zpoplatněném úseku je několik. Nejběžnější způsob pro většinu motoristů je vyzvednutí lístku „Biglietto“ z terminálu mýtné brány, po jeho vyzvednutí Vás závora pustí na zpoplatněný úsek dálnice. Lístek je třeba dobře uschovat, budete ho totiž potřebovat při výjezdu z dálnice, pro zvednutí závory na výjezdové mýtné bráně. Ještě existují další způsoby a ty jsou pomocí mýtné karty telepass, kterou ale většinou používají jen dopravci a lidé jezdící pravidelně po dálnici, karta s měsíčním, vyúčtováním mýta je obdoba našeho mýtného systému pro kamiony a nákladní dopravu a speciální magnetickou kartu Viacard, v hodnotě 25, 50 nebo 100 Euro. Při placení Viacard je důležité zjistit, kolik Vám zbývá kreditu na kartě a pokud je kredit nízký za další úsek zaplaťte v hotovosti.

 

 

 

Některé úseky jsou zpoplatněny paušální částkou nezávisle na ujeté vzdálenosti, jedná se o tzv. otevřený systém, kde se při výjezdu neodevzdává lístek. Pokud se v průběhu cesty mění systém z otevřeného na klasický, je nutné si opět vzít lístek.

 

My si zde popíšeme nejběžnější způsob a tím je vyzvednutí klasického lístku „Biglietto“ na mýtné bráně, jeho použití při výjezdu z dálnice, způsoby placení mýtného a také co dělat když se něco nevydaří.

 

 

Při příjezdu k první mýtné bráně, skrze kterou najedete na Italskou dálnici zvanou „autostrade“ je nutno se správně zařadit a vjet do pole pro osobní automobil s možností výběru klasického lístku. Ty poznáte velmi jednoduše, je jich většinou nejvíce a jsou opatřeny cedulí nad bránou, jako vidíte na obrázku. Vjedete do prostoru mýtnice a před Vámi bude zavřená závora. Po levé straně auta na straně u řidiče budete mít terminál pro vyzvednutí lístku. Brána by Vám měla po vjetí do prostoru vytisknout a vydat lístek s označením kde na dálnici vjíždíte a dalšími údaji, pokud se tak z nějakého důvodu nestane je na terminálu velké červené tlačítko pro ruční tisk lístku. Bez tohoto lístku nedoporučujeme nikomu na dálnici vjíždět, i kdyby se Vám závora zvedla, jízda po dálnici by se Vám mohla hodně prodražit, ale o tom si povíme dále. Až budete mít lístek z mýtné brány, závora se zvedne a můžete najet na dálnici. Lístek vypadá zhruba tak jako na obrázku. Co se vše na dálnicích je, jak se na nich orientovat a chovat si napíšeme v dalším článku.

 

 

 

Pokud jste dojeli na místo, kde budete dálnici opouštět, čili najedete na dálniční sjezd a opět se přiblížíte k výjezdové mýtné bráně. Všimněte si, že tato brána je trochu jiná než ta, kterou jste na dálnici vjeli. Hlavní rozdíl je v tom že tady budete platit za mýtné v úseku, který jste projeli. K tomu je ale nutné mít právě onen lístek z mýtnice na vjezdu na dálnici. Variant placení je zde opět několik. Podle informačních cedulí na bráně se rozhodnete, jak budete za průjezd platit. Žlutě je označen Telepass a je pouze pro klienty využívající této služby, modře jsou označeny pruhy pro Viacard a kreditní karty „bez obsluhy“, bíle pro hotovost a kreditní karty „s obsluhou“. Platba je možná hotovostí v automatu, hotovostí obsluze, platební kartou v automatu anebo platební kartou obsluze. Toto je odvislé od místa kde dálnici opouštíte a v jakou denní či noční hodinu, ne všude jsou na mýtnicích obsluhy např. v noci a tak by Vám zbyla jen možnost platby v automatu a to buďto kartou nebo hotově.

 

 

 

 

Popíšeme si tedy způsoby platby. Pokud přijedete na mýtnici, kde je pouze automat na mýtné a není zde obsluha, buďte opět obezřetní. Při příjezdu do prostoru mýtného automatu, bude před Vámi opět závora a opět po levé straně u řidiče uvidíte automat, většina automatů má připravenou jednak štěrbinu pro platební kartu a jednak přihrádky pro bankovky a mince.
Vložíme do automatu onen lístek z vjezdové mýtnice a počkáme, až automat vypočte výši mýtného, ta se nám ukáže na displeji a nyní je třeba se rozhodnout, jestli zaplatit kartou nebo hotovostí. V případě platby kartou se nejprve ujistěte na ceduli u brány, jestli automat akceptuje Vaší kartu či nikoli, akceptované karty jsou většinou Visa, Eurocard-MasterCard, Diners, Aura a American Express. Pokud ano můžete zaplatit kartou na terminálu zadat pin a po přijetí platby a vytištění stvrzenky „pokud chcete účet, stiskněte na automatu Richiesta scontrino“ se Vám otevře brána a můžete projet dále. Pokud zvolíte platbu hotovostí, je nutné do automatu nastrkat bankovky a mince, automat Vám průběžně peníze připisuje a až nastrkáte potřebné množství, uzavře platbu, vrátí Vám případný přeplatek, vytiskne účet „pokud si zmáčknete, že ho chcete“ a otevře Vám závoru a můžete projet.

 

 

V případě že je mýtnice s obsluhou, doporučuji zajet tam, je větší jistota že kdyby se něco nepovedlo, tak s obsluhou to nějak vyřešíte. Platba u obsluhy probíhá stejně jako v automatu, opět je tu možno platit kartou, nebo hotově. Obsluha provede platbu, dá Vám doklad „řekněte, že chcete účet Scontrino“ a otevře Vám mýtnici pro průjezd.

 

 

Nyní je třeba zmínit, co se může pokazit a na co si dát pozor. Hlavní je, jak jsem již napsal lístek na vjezdu na dálnici, pokud ho totiž z nějakého důvodu nebudete mít tak na výjezdu při placení mýta Vám obsluha nebo automat naúčtuje paušální cenu a ta může být několikanásobně vyšší, než je cena kterou byste jinak za projetý úsek platili. Pojedete li například po dálnici 300 km úsek, budete platit mýtné něco kolem 15euro, pokud ale nebudete mít lístek, zaplatíte asi 50 euro!!
Další patálie mohou nastat, pokud se při výjezdu a placení mýta něco zvrtne hlavně při platbě kartou, může se stát, že karta vyjede, s tím že platbu nelze provést a současně s otevřením závory Vám automat vytiskne lístek s informacemi jak postupovat dál. Postup je poměrně jednoduchý, ale dosti obtěžující. Na lístku je částka, kterou máte uhradit s datem do kdy a komu. Poplatek se dá uhradit v kanceláři provozovatele brány, což ale může být kdekoli, anebo převodem na účet společnosti, ale splatnost bývá cca 14 dní, což je při příjezdu na dovolenou kde chcete být právě třeba 14 dní docela problém. Ano dalo by se říct, že pomocí internetového bankovnictví, či mobilního bankovnictví by to mělo jít, ale je to přeci jen platba do zahraničí v eurech což ani dnes pro některé účty našich bank není samozřejmá služba. Proto pokud možno vyberte bránu s obsluhou, nebo platbu v hotovosti pokud je to možné, je to přeci jen jistější.

 

 

Dálnice ve směru od Salerna jižněji již nejsou zpoplatňovány, tomu ale odpovídá i jejich úroveň a stav, je zde mnoho úseků, které se opravují a jsou svedeny do jednoho pruhu, tam se hlavně v období prázdnin musíte obrnit trpělivostí.

 

Komentáře  

 
+18 # Tonda 2014-02-13 21:22
Paráda, konečně pořádný návod na placení mýtného. Jedeme prvně a najít někde něco kloudného to je jak hledat jehlu v kupce sena. Díky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+5 # Tereza Hajná 2014-03-10 20:06
Dobrý den, návod je perfektní. Chtěla bych se jen ujistit, jestli je jedno, do které mýtné brány vjedeme na začátku dálnice ? Pojedeme normálním osobákem, tak se raději ptám, jestli jsem to pochopila správně.

Děkuji Tereza.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+8 # Suprdovča 2014-03-12 20:17
Dobrý den Terezo,

při vjezdu na dálnici jsou nad bránou značky, piktogram s nákladním autem, osobním a velkým písmenem T. Všechny jsou určeny i pro Vás, můžete vjet do která chcete, jen musí být otevřená, musí tedy být pod cedulkou rozsvícená zelená šipka. Ideálně se zařaďte za jiné osobní auto a máte jistotu. Hlavně nezapomeňte na ten lístek, to je nejdůležitější.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+5 # Milan 2014-07-13 20:56
Ahoj všem,mýto je v pohodě,dolů do Capo Vaticanoj sme jeli jadranskou magistrálou, spousta oprav a kolony a zpět to trošku drhlo u Neapole, mýtné bez jakýchkoliv problémů a návod je přesný, šťasnou cestu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+4 # Renda 2014-07-20 21:02
Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat jak zpětně zaplatit mýto. V noci nám mýtnice nevzala bankovky ani platební kartu tak jsem zmáčkl help a vyjel nový lístek a mám zpětně zaplatit mýto přes internet. Děkuji za radu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+5 # Suprdovča 2014-07-21 20:00
Dobrý den Rendo, z vašeho dotazu jsem nějak nepochopil jestli jste už doma, nebo jestli jste ještě v Itálii. Každopádně na tom lístku najdete platební údaje jako číslo účtu a kód banky, mělo by tam být i pod jakým VS platbu poslat. Platbu do banky v zahraničí v eurech je nejlepší poslat jako SEPA platbu, pokud to vaše banka umí, vychází to cenově nejlépe. Například Air Bank nově za platbu SEPA chce jen 25 korun, Fio banka tuším 50 korun. Některé banky ale za zahraniční platbu vybírají nepoměrně hodně 300 až 500 korun, tak pozor na to.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+2 # Rulda 2014-08-18 15:10
Díky za cenné rady pro nás,co jsme jeli do Itálie prvně,řídili jsme se radami od vás a vše klaplo parádně,měli jsme štěstí -platili jsme hotově- a to jsme dojeli do itálie kolem 4 hod.ráno.Ještě jednou díky moc za rady.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
-2 # Dan 2016-05-10 08:58
Zdravim. Stalo se mi to nejhorsi co se mi stat mohlo. Vloni mi nevyjel listek a brana prede mnou byla stále otevrena, dle cehoz jsem usoudil ze je to rozbite a ze si listek vyzvednu na nejake další mytne brane. Rozjel jsem se a sranka mi bouchla do strechy...jel jsem dal. Když jsem vyjizdel pak z dalnice, obsluha nikde nebyla, platil jsem kartu, která byla odmitnuta a vyjel mi listek s vypočítanou pokutou a terminem splatnosti. Při navratu domu jsem uz listek nenasel a na celou věc se vykaslal. Ted se chystam po necelem roce do Italie znovu a mam strach, zdali mne nemaji stále v databazi a nezabavi mi třeba vuz. Diky za radu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Honza 2017-07-02 07:59
Zdravim. Neví náhodou někdo na kolik přijde dálnice pro MPV až dolů do Kalábrie? Díky moc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # TST 2017-07-12 09:29
Dobrý den, pokud není již pozdě, mýtné si vypočítáte zde: autostrade.it/.../percorso.do
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

REZERVUJrezervuj dovolena italierezervuj hotely italierezervuj ubytování italierezervuj letenka italie

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Itálie základní informace

italy-flag-48 Hlavní město:  ŘÍM

Časové pásmo v Itálii:  +1

Počet obyvatel Itálie: 59 434 000

Nejrozšířenější jazyk: Italština

Telefonní předvolba Itálie: +39

Platná měna v Itálii: EURO (EUR)

Oblíbená Italská letoviska

Bibione , Palermo , Lignano , Rimini ,

Ravenna , Gargáno , Lago di Garda ,

San Marino , Sicílie , Caorle , Miláno

Kalábrie , Benátky , Tropea , Chioggia

ostrov Sardinie , ostrov Elba ,  Neapol

Scalea , Messina , ostrov Ischia

Letní teplotní průměr v Itálii

Sicílie: vzduch 26°C  -  moře 23°C

Sardinie: vzduch 25°C  -  moře 22°C

Benátky: vzduch 23°C  -  moře 20°C

Praktické informace

Příklad kalkulace ceny za dopravu vlastním autem na sever Itálie: Pokračujte zde

Jak platit v Itálii za mýtné na dálnicích: Pokračujte zde

Jak na nákup potravin, jídla a zboží v Itálii: Pokračujte zde

Svátky a slavnosti v Itálii, kdy a kam vyrazit: Pokračujte zde

Velvyslanectví v Itálii, důležité kontakty: Pokračujte zde

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí Benátky

Itálie dovolená

Dovolená po celé Itálii za skvělé ceny

Itálie od 160,- za osobu

italie

Dovolená v Itálii na Benátské Riviéře

Benátky od 250,- os.

benatska riviera

Dovolená v Italské Kalábrii

Kalábrie od 160,- os.

kalabrie

Dovolená na Palmové Riviéře

Palmovka od 370,- os.

palmovka

Dovolená na ostrově Sardinie

Sardinie od 190,- za os.

sardinie

Počasí v Římě

Počasí Milán

Počasí Florencie