Egypt - platnost cestovních dokladů.

Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

Platnost cestovních dokladů při cestě do Egypta.

Pozor, velmi důležitá informace pro klienty cestující na svou dovolenou do Egypta. Egypt zpřísnil své vstupní podmínky do země a striktně trvá na dodržení 6ti měsíční lhůty platnosti pasu ode dne návratu z Egypta. Travel Service upozorňuje především na to, že cestující s tzv. „rychlopasy“, které se vydávají pouze na 6 měsíců, nebudou již odbaveni.

 

 

Věnujte prosím pozornost také informacím o vízové povinnosti, při cestě do Egypta. Další informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí České republiky.

 

 

 

 

Informace ministerstva zahraničních věcí České republiky.

 

 

Aktualizace informací :

 

Platnost pasu při cestě do Egypta je věčné téma a podmínky se často mění, protože nám stále chodí mnoho dotazů, jak to vlastně s tou platností momentálně je, uvedeme zde informace platné k červenci 2011.Oficiální stanovisko ambasády EAR a našeho MZV zní stále jednoznačně a to následovně:
Pro vstup do EAR je vyžadován platný pas (cestovní, služební, diplomatický) s dobou platnosti nejméně šest měsíců ode dne podání žádosti o vízum.

Na tomto se vcelku nic moc nezměnilo, někdy od března však začali letecké společnosti upozorňovat na to, že platnost pasu při vstupu do EAR se snížila na dobu 2 měsíců od návratu z EAR. Tato zpráva tedy jednoznačně připouští, že na rychlopas tedy do Egypta můžete vycestovat. Tuto informaci samozřejmě přivítalo velké množství cestujících, zvláště pak ti, kteří na začátku ledna na rychlopas již nebyli odbaveni na našich letištích.

Nastává zde ale jedna otázka a tou je proč většina CK trvá na oficiálním prohlášení a to je 6 měsíční platnost pasu? Protože si naše CK nedovolí informovat klienty o změně situace, dokud jí nebudou mít potvrzenou od ambasády EAR, nebo od našeho MZV a to se dosud nestalo. Proto některým klientům CK radí, aby cestovali s normálním pasem a ne s rychlopasem. Pravdou je, že poslední zkušenosti cestujících hovoří jasně, do Egypta je možno na rychlopas vycestovat, nikdo zatím problém neměl a v pořádku ho na rychlopas do EAR vpustili.

Situace na začátku ledna byla jiná, letecké společnosti Vás s rychlopasem nesměli vůbec odbavit, protože jim za to hrozila vysoká pokuta, proto se někteří klienti na začátku roku na rychlopas již do EAR nedostali. Nyní ale pro letecké společnosti platí pravidlo jiné a to je právě ona platnost 2 měsíce po návratu z EAR. Proto nikdo z klientů nyní nemá s rychlopasem problém. Celníky na letištích v EAR pravda nějaká platnost nikdy moc nezajímala, jak máte v pase platné a řádně vylepené vízum, na platnost se nikdo ani nepodívá.

Zarážející na tom všem ale je, že oficiální stanovisko vlády EAR a našeho MZV je stále stejné, doba platnosti 6 měsíců. Takže pokud by se některý celník na letišti v EAR rozhodl, že Vás na rychlopas nepustí, budete mít smůlu, protože on Vás tam pustit nemusí, letecká společnost je z obliga protože ta dodržela lhůtu 2 měsíců a nedovedeme si představit, co by se potom dělo a protože si to nedovedou představit i některé naše CK, proto na Vás apelují, abyste dodrželi platnost pasu 6 měsíců.Situace nelehká, avšak klienty prověřená zpráva, že na rychlopas je možno do EAR vycestovat je zatím aktuální a platí. Nikdo zatím problém neměl a byl s rychlopasem vždy do země vpuštěn. Když na letiště v Hurghadě přiletí letadlo plné turistů dvou až tří Českých CK bylo by asi špatné, aby místní celníci dělali problémy někomu ze skupiny jen proto, že má rychlopas, pokud má v pořádku vízum, neměl by mít problém.

Vážení cestovatelé, berte toto jako doporučení pro Vás a pokud to jen trochu jde, cestujte vždy s normálním pasem, pokud někdo na rychlo sežene last a prostě nepočítal s tím, že koupí zrovna Egypt a neví, že má propadlý, nebo nedostatečně platný pas je to situace jiná a bohužel jinak než rychlopasem se řešit nedá, berte to ale jako opravdu nouzové řešení a nespoléhejte se příliš na to, že když to před Vámi prošlo tolika turistům, že to projde i Vám. Nikdo totiž nevíme, kdy se tato benevolentní situace opět změní či přiostří.

Příjemnou dovolenou v Egyptě ať již s rychlopasem či bez něj Vám přeje kolektiv naší CA.

Překlad stránek