Češi vloni o dovolených méně cestovali, šlo o dozvuky ekonomické krize?

Cestovní ruch

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Češi vloni o dovolených méně cestovali, šlo o dozvuky ekonomické krize?

Češi v loňském roce absolvovali více než deset milionů dovolených, což představuje meziroční pokles o tři procenta. Z toho bylo 5,87 milionu dovolených v tuzemsku, meziročně o procento méně, počet dovolených v zahraničí klesl o šest procent na 4,32 milionu.

Novinářům to sdělil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Ten poznamenal, že Češi 15 procent všech svých dovolených absolvují letecky, přičemž v případě jen samotných zahraničních dovolených se letecká dovolená podílí více než třetinou.

 

 

 

 

Více  autem, méně busem i vlakem.


V roce 2010 Češi absolvovali 6,64 milionu dovolených osobním automobilem, meziročně o dvě procenta více. Naopak počet dovolených, na které Češi jeli autobusem, se snížil o 19 procent na 1,28 milionu.Vlakem na dovolenou loni jelo o dvě procenta méně Čechů, bylo jich celkem 685.000. Na kole či pěšky dovolenou absolvovalo 58.000 Čechů.

CK loni prodaly 2,23 milionu zájezdů, meziročně o sedm procent více. Češi trávili celkově méně dovolených, prudce ale narostl nákup dovolené u CK,  meziročně na současných 1420, jen za první čtvrtletí letošního roku přibylo 26 cestovních kanceláří.

Nejpopulárnější  opět Chorvatsko.


Nejpopulárnější destinací bylo opět Chorvatsko, následuje Slovensko, Řecko, Itálie, do první desítky se vešlo ještě Řecko, Egypt, Španělsko, Turecko, ale i země jako je Velká Británie, Rakousko, která nepatří k typickým cestovatelským cílům Čechů.

Podle údajů České národní banky čeští turisté loni utratili za cesty do zahraničí 77,6 miliardy korun, meziročně o procento více. "Podařilo se tak zvrátit negativní trend poklesu útrat z krizového roku 2009.Je tak zřejmé, že krize v cestovním ruchu již pomalu pomíjí. Češi sice ještě celkově tolik necestují, avšak ti, co cestují do zahraničí, tak více utrácí," uvedl Okamura.

Autor: Tiscali/jj/ČTK       Převzato z: cestovani.tiscali.cz

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya