Španělsko

Španělsko je velká země, která má svou bohatou a pestrou historii. Na severu země jsou zasněžené vrcholy Pyrenejí, na jihu pak nádherné pláže s teplou mořskou vodou. Nejjižnější cíp Španělska je vzdálen pouhých 13 kilometrů od severní Afriky.

I když má Španělsko regionální rozdíly, způsobem života jsou si obyvatelé Španělska velmi podobni. Náboženské festivaly a procesí se konají všude, dokonce na ně narazíte v malých či zapadlých vesnicích. Ve všech městech se pořádá mnoho trhů a slavností. Většina španělských měst má taktéž arénu, kde se velké davy lidí scházejí ke sledování býčích zápasů. Velmi populárním sportem ve Španělsku je fotbal a cyklistika.

Španělsko v číslech

Španělsko leží na Pyrenejském poloostrov, který na mapě Evropy najdete až na samém jihozápadě Evropy. Hlavním městem Španělska je Madrid, kde v současné době žije přes 3 200 000 obyvatel. Dalšími velkými španělskými městy jsou města Barcelona, Valencie, Sevilla, Zaragoza, Toledo a Pamplona.

Španělsko sousedí s třemi evropskými státy. Jedná se o Francii, Andorru a Portugalsko. Státní zřízení Španělska je parlamentní monarchie. Hlavou státu je král. V současné době žije ve Španělsku něco přes 44 700 000 obyvatel a co se týče rozlohy, jedná se o 50. největší stát na světě. Oficiálním jazykem země je španělština a další oficiálně uznávané jazyky jsou katalánština, galicijština, baskičtina, valencijština. Většina populace se hlásí k Římsko-katolické církvi. Oficiální měna je euro. Od roku 1986 tvoří Španělsko součást Evropské unie a od roku 2002 je v zemi zavedeno euro. Španělsko je rozděleno na 17 autonomních oblastí a v severní části Afriky k němu patří ještě Ceuta a Melilla.

Španělsko je zemí zaslíbenou pro všechny milovníky vodních sportů a koupání v moři. Španělsko z velké části omývá Středozemní moře a Atlantský oceán.

Počasí ve Španělsku

Na většině území Španělska převládá kontinentální a přímořské počasí, což znamená, že léta jsou horká a bez srážek, zimy jsou chladné, někdy i mrazivé.

Něco na zub, aneb Španělská kuchyně

Nejtypičtějším španělským jídlem je paella, což je rýže, která je ochucená šafránem, česnekem a bylinkami. Na velké pánvi se smíchá s mořskými živočichy, kuřetem nebo šunkou a zeleninou. Podle velké a mělké pánve byl nakonec tento pokrm pojmenován. Paella pochází z jihozápadního koutu Španělska.

Další španělskou lahůdkou je jamón serrano, což je sušená šunka. Přívlastek serrano naznačuje, že se tento salám sušil v horách. Dnes je typicky španělský horský vzduch velmi často zaměněn vhodným umístěním v nějakém domácím sklípku. Noha zabitého prasete se dá na několik dní uležet do mořské soli, aby se pak sůl odstranila a šunka se pověsí na místo s přesně předepsanou teplotou a vlhkostí, aby dostatečně uzrála.

Španělsko Costa de Almeria

Španělsko

Aktualizováno Čtvrtek, 19 Červen 2014 14:10 Čtvrtek, 19 Červen 2014 14:01

Španělsko se stává čím dál oblíbenější destinací pro letní dovolenou, proto si pojďme představit pobřeží Costa de Almeria. Synonymem pro tuto část Španělska jsou krásné bílé pláže oceněné Evropskou unií, křišťálově čísté moře, malebné rybářské vesničky a malé romantické pláže skryté mezi skálami a útesy.

Číst dále: Španělsko Costa de Almeria

Costa del Sol - španělské Slunečné pobřeží

Španělsko

Aktualizováno Sobota, 29 Březen 2014 20:39 Sobota, 29 Březen 2014 20:28

Slunné Španělsko láká svými nekonečnými plážemi k poklidné dovolené. Možná už znáte ta České republice nejbližší letoviska na Costa Brava nebo Costa del Maresme, co takhle ale zamířit o něco jižněji? Blízko nejjižnějšího bodu Španělska se nachází oblast Costa del Sol a právě o ní si budeme povídat v tomto článku.

Číst dále: Costa del Sol - španělské Slunečné pobřeží

 

Španělsko Córdoba

Španělsko

Aktualizováno Sobota, 02 Listopad 2013 16:32 Sobota, 02 Listopad 2013 16:21

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Córdoba ležící u řeky Guadalquivir a pohoří Sierra Morena má za sebou opravdu pestrou minulost. Kdysi to bývalo hlavní město římské provincie Bética. Do dějin i do architektury se zapsalo arabské období s córdobským kalífátem.

Číst dále: Španělsko Córdoba

Španělsko Girona

Španělsko

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Říjen 2013 17:46 Pondělí, 21 Říjen 2013 00:00

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Gironu na mapě Španělska najdete na severovýchodě země. Girona se nachází ve stejnojmenné provincii u soutoku řek Onyar a Ter. V současné době má Girona celkem přes 89 800 obyvatel

Číst dále: Španělsko Girona

 

Strana 1 z 4

«ZačátekPředchozí1234DalšíKonec»

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Španělsko základní informace

spain-flag-48 Hlavní město:  MADRID 

Časové pásmo ve Španělsku:  +1

Počet obyvatel Španělska: 46 000 000

Nejrozšířenější jazyk: Španělština 

Telefonní předvolba Španělska: +34 

Platná měna ve Španělsku: EURO (EUR)

Oblíbená Španělská letoviska

Barcelona , Mallorca , Ibiza , Menorca ,

Sevilla , Costa Brava , Tossa de Mar ,

Costa del Maresme , Malaga , Girona ,

Córdoba , Costa del Sol ,

Costa de Almeria , 

Letní teplotní průměr ve Španělsku

Ibiza: vzduch 26°C  -  moře 24°C

Mallorca: vzduch 26°C  -  moře 25°C

Valencie: vzduch 23°C  -  moře 27°C

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya