Turecko, jedna z nejoblíbenějších oblastí na prožití letní dovolené. Naleznete zde více antických památek než v samotném Řecku a jedná se o jedinou zemi, která na svém území měla dva ze sedmi Divů světa.

Modrá mešita, jediná se šesti minarety

Začněme naši prohlídku Tureckem právě Modrou mešitou, která byla postavena roku 1617 pro sultána Ahmeda I. Jednalo se tehdy o stavbu, která měla být protiváhou chrámu Haghia Sophia. Nachází se nad Marmarským mořem, konkrétněji v samém centru Istanbulu a jedná se o největší mešitu ve městě, která má jako jediná šest minaretů. Pro samotné Turecko je to stavba velice významná. Konaly se zde totiž všechny důležité náboženské obřady, vyráželi odsud poutníci na svatou cestu do Mekky a slavily se zde všechny svátky.

Celá Modrá mešita se skládá ze tří částí. První částí je samotná hlavní mešita. Ta má čtvercový půdorys a tři krásně zdobené vchody. Obložena je modrozelenými kachlíky a na zemi jsou položeny rudé koberce. Pohled zaujmou také čtyři mohutné pilíře nesoucí hlavní kopuli a dlouhých pět řad barevně zasklených oken. Druhou část tvoří vnitřní zahrada, která je obklopena celkem dvaceti šesti žulovými sloupy. Nechybí ani osmiúhelníková fontána. Za třetí, čili poslední část, se považuje zahrada vnější.

antalya

Bursa, domov tance zvaného shadow dance

Bursa leží zhruba dvacet kilometrů od moře, a i když se v ní dnes vyrábí auta, je známá hlavně díky velkému množství parků. Proto se jí říká Zelená Bursa. Ovšem slávu jí dodává také obchod s hedvábím, výroba ručníků a termální lázně. V centru města nalezneme dvě velké historické mešity a za zmínku stojí i Zelené mauzoleum. Nechybí ani typická turecká čtvrť Hisar s křivolakými uličkami. Bursa je domovem tance shadow dance a oplývá mnoha originálními pochoutkami, jako je jídlo zvané Iskender (kebab se smaženým chlebem a jogurtem) nebo chutné grilované kaštany, které naleznete na každém rohu.

Gordion, antické město opředené pověstí

Antické město Gordion leží asi sto kilometrů západně od Ankary a bylo založeno zhruba v polovině osmého století před Kristem. Jméno získalo podle oráče Gordiáše, který splnil všechny podmínky pro to, aby se stal králem. Přijel do města ráno na zvláštním voze a nakonec svůj kočár obětoval Diovi.

Nedaleko tohoto města lze spatřit hrob krále Midase, Gordiova syna. Jedná se o největší z tamních mohyl, která v sobě ukrývala dřevěnou komnatu s bronzovým pokladem. Dále lze v ruinách města spatřit mohutnou vstupní bránu a velké množství základů starých paláců, domů a skladišť potravin. To vše bylo objeveno při prováděných vykopávkách.

Dovolená v Turecku s rychlopasem může být od května problém

Turecko

Aktualizováno Sobota, 17 Květen 2014 17:48 Sobota, 17 Květen 2014 17:43

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Všichni, kteří se chystají na dovolenou do Turecka, by se měli mít na pozoru. Od 11. 4. 2014 Turecko zpřísňuje podmínky vstupu do země a týkat se to bude i Českých turistů i přes výjimku, která platí do konce roku 2014.

Číst dále: Dovolená v Turecku s rychlopasem může být od května problém

Turecko Kemer

Turecko

Aktualizováno Sobota, 27 Červenec 2013 16:54 Úterý, 27 Srpen 2013 00:00

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Kemer se na mapě Turecka nachází na jihu země. Jedná se o středně velké přímořské město, které leží u Středozemního moře. Podle sčítání lidu v roce 2007 má Kemer něco málo přes 33 000 obyvatel.

Číst dále: Turecko Kemer

 

Turecko Phaselis

Turecko

Úterý, 30 Duben 2013 00:00

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Phaselis se na mapě Turecka nachází na jihu země. Jedná se o pěkné přímořské městečko, které leží u Středozemního moře. Městečko leží v nádherném zálivu, který je obklopen velkým piniovým lesem.

Číst dále: Turecko Phaselis

Turecko Bodrum

Turecko

Aktualizováno Neděle, 14 Duben 2013 20:08 Pondělí, 15 Duben 2013 00:00

Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Na mapě Turecka najdete Bodrum na jihozápadě země. Jedná se o přístavní město, které má v současné době něco málo přes 30 000 obyvatel. Město je uznávané mezinárodní centrum jachtingu a tutristiky.

Číst dále: Turecko Bodrum

 

Strana 1 z 2

«ZačátekPředchozí12DalšíKonec»

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Turecko základní informace

turkey-flag-48 Hlavní město:  ANKARA

Časové pásmo v Turecku:  +2

Počet obyvatel Turecka: 74 724 269

Nejrozšířenější jazyk: Turečtina

Telefonní předvolba Turecka: 90

Platná měna v Turecku: Turecká lira (TRY)

Oblíbená Turecká letoviska

Kemer, Bodrum, Alanya, Istanbul

Antalya, Phaselis, Belek,

Letní teplotní průměr v Turecku

Alanya: vzduch 22°C  -  moře 18°C

Antalya: vzduch 29°C  -  moře 23°C

Bodrum: vzduch 24°C  -  moře 22°C

Praktické informace

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Turecko počasí

Antalya počasí

Istanbul počasí

Počasí в Alanya