Turecko - Istanbul

Turecko

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

istanbul 2 mala Istanbul je nádherné město, které se může pyšnit tím, že je největším městem v Turecku. Toto obrovské město má momentálně přes 11 milionů obyvatel. Dějiny Istanbulu byly fascinující, neboť ve městě se vždy prolínaly dvě velké civilizace, kultura křesťanská a kultura islámská.

Město dvou kultur

Město samo zažilo hned několik velkých zvratů a obratů. Město několikrát měnilo svůj název, jednou se jmenovalo Byzantion, podruhé Konstantinopol, poté Cařihrad a dnes se město jmenuje Istanbul. Vládci Istanbulu se rovněž střídali, jednou zde panovali římští císaři, podruhé pak osmanští sultáni. Současný Istanbul je přirozeným kulturním a hospodářským centrem celého Turecka.

Istanbul je městem nádherných památek

Nádherných památek je zdě nepřeberné množství. Hlavní ohnisko památek však najdete především v oblasti Sultanahmetu. Kdo nenavštíví Sultanahmet, jako by nebyl v Istanbulu. V Sultanahmetu najdete opravdu to nejlepší z celého města. Stojí zde například skvostný palác Topkapi, úchvatný chrám Aya Sofya nebo Modrá mešita. Tyhle tři památky patří k nejnavštěvovanějším místům tureckého Istanbulu.

Palác Topkapi je výjimečný v tom, že zde vládli sultánové téměř čtyři století. Zde sultánové nejenom vládli, ale také bydleli společně s celým svým velkým dvorem. Palác Topkapi je nyní přístupný veřejnosti a je jedním velkým muzeem, které dává nahlédnout do života tehdejšího osmanského sultanátu. Pokud palác Topkapi navštívíte, můžete kupříkladu vidět velmi zajímavou výstavu brnění a zbraní, palácové pekárny, kuchyně, sultánovy chlévy nebo nádhernou klenotnici. Pokud toho ještě nebudete mít málo, můžete si prohlédnout harém, který je pro změnu součástí druhé prohlídkové trasy. Návštěva harému je však nevšední zážitek, který dává nahlédnout do opulentně zdobených komnat a čarovně překrásných ložnic harémových dívek a žen.

istanbul mala

Další gigantickou budovou je islámská mešita, která se jmenuje Sultan Ahmet Camii, veřejnosti je však známá pod jménem Modrá mešita. Modrá mešita má na rozdíl od paláce Topkati prosté interiéry, svou velikostí však přesto imponuje. Modrá mešita je totiž největší mešitou v Istanbulu a je charakteristická tím, že se kolem ní vypíná šest štíhlých minaretů. Kdo má rád orientální koberce, může návštěvu mešity spojit s prohlídkou Muzea perských a tkaných koberců, které stojí hned vedle mešity.

Třetí nejvýznamnější památkou v Istanbulu je majestátní chrám Aya Sofya neboli Hagia Sofia. Kolosální stavba s lehce oválnou centrální kopulí byla postavena již v roce 532 po Kristu. Hagia Sofia byla původně křesťanským patriarchálním kostelem. Křesťanským kostelem byla až do roku 1453. Pak se na dlouhé roky stala hlavní mešitou celého Istanbulu.

Istanbul má desítky tváří

Istanbul však nemá pouze tyto tři věhlasné památky, ale mnoho dalších zajímavých věcí. Za pozornost stojí například rozsáhlý istanbulský bazar, kde stoprocentně nakoupíte skoro všechno. Rozloha bazaru je velkolepá, bazar má celkem 66 ulic a uliček. V těchto uličkách je na 4000 obchodů, včetně všudypřítomných směnáren a bank.

 

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Turecko základní informace

turkey-flag-48 Hlavní město:  ANKARA

Časové pásmo v Turecku:  +2

Počet obyvatel Turecka: 74 724 269

Nejrozšířenější jazyk: Turečtina

Telefonní předvolba Turecka: 90

Platná měna v Turecku: Turecká lira (TRY)

Oblíbená Turecká letoviska

Kemer, Bodrum, Alanya, Istanbul

Antalya, Phaselis, Belek,

Letní teplotní průměr v Turecku

Alanya: vzduch 22°C  -  moře 18°C

Antalya: vzduch 29°C  -  moře 23°C

Bodrum: vzduch 24°C  -  moře 22°C

Praktické informace

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Turecko počasí

Počasí в Alanya

Istanbul počasí

Antalya počasí