Ceny v Albánii 2017: Jak se změnily náklady na život?
·

Ceny v Albánii 2017: Jak se změnily náklady na život?

Milí čtenáři, dnes se podíváme na otázku, která zajímá mnoho z nás – jak se změnily ceny v Albánii v roce 2017 a jaký vliv to mělo na náklady na život v této zemi. Připravte se na zajímavé informace a inspirativní poznatky!
Ceny potravin a základních potřeb v Albánii

Ceny potravin a základních potřeb v Albánii

V roce 2017 se podstatně změnily. Zatímco některé výrobky zůstaly relativně levné, jiné zaznamenaly značné zvýšení cen. Zde je pohled na některé základní potraviny a jejich cenový vývoj v posledních letech:

 • Vláknina:

  • 2015: 10 leků za kilogram
  • 2017: 15 leků za kilogram

 • Mléko:

  • 2015: 50 leků za litr
  • 2017: 70 leků za litr

Obecně platí, že nárůst cen potravin v Albánii je důsledkem růstu ekonomiky země a zvyšování životní úrovně obyvatelstva. I přesto si však mnoho lidí stále stěžuje na to, že jejich platy nedokáží držet krok s rostoucími náklady na základní potřeby.

Náklady na bydlení a dopravu v roce 2017

Podívejme se na to, jak se v roce 2017 změnily náklady na bydlení a dopravu v Albánii. Tato země je známá svou krásnou krajinou a přátelskými obyvateli, ale jak se vyvíjely ceny za poslední rok?

V roce 2017 docházelo k mírnému zvyšování cen v Albánii, což ovlivnilo i náklady na bydlení a dopravu. Jen málo lidí si uvědomuje, jak významně to může ovlivnit jejich každodenní život. Zde je pár faktů o cenách v Albánii v roce 2017:

 • Bydlení: Průměrná cena pronájmu bytu se zvýšila o 5 % ve srovnání s předchozím rokem.
 • Doprava: Náklady na benzín se zvýšily o 7 %, což ovlivnilo i ceny MHD a taxislužby.

Vliv ekonomických faktorů na změnu cen v Albánii

Vliv ekonomických faktorů na změnu cen v Albánii

Ekonomické faktory mají klíčový vliv na ceny v Albánii. V roce 2017 došlo k několika významným změnám, které ovlivnily náklady na život obyvatel země. Zde je několik faktorů, které měly největší dopad:

 • Inflace: Růst cen v následujícím roce byl ovlivněn mírou inflace, která ovlivňuje hodnotu měny a způsobuje zdražování základních potřeb.
 • Hospodářský růst: Stoupající ekonomika často znamená vyšší ceny, protože lidé mají více peněz k utrácení a poptávka po zboží a službách roste.
 • Zahraniční investice: Příliv zahraničních investic může také ovlivnit ceny, zejména pokud se investice zaměřují na určitý sektor trhu.

Ekonomický Faktor 2016 2017
Inflace 2% 3.5%
Hospodářský růst 5% 6%
Zahraniční investice 1.5 mld Eur 2.2 mld Eur

Tipy pro efektivní nakupování v Albánii

Tipy pro efektivní nakupování v Albánii

Ceny v Albánii se v posledních letech změnily a nakupování v zemi může být náročné. Zde je pár tipů, jak nakupovat efektivně v Albánii v roce 2017:

 • Porovnejte ceny v různých obchodech a trzích. Občas se můžete setkat s velkými cenovými rozdíly, a tak si ušetřit peníze.
 • Vyhýbejte se turistickým oblastem, kde jsou ceny často přestávkovány. Raději nakupujte tam, kde místní chodí.
 • Využijte místních trhů a stánků, kde můžete vyjednávat cenu, což vám může ušetřit peníze.

Produkt Průměrná cena v Albánii 2017
Rýže (1kg) 60 Lek
Mléko (1l) 80 Lek
Chléb (500g) 50 Lek

Porovnání cen v Albánii s ostatními zeměmi v regionu

Porovnání cen v Albánii s ostatními zeměmi v regionu

V roce 2017 byl nákladový index v Albánii oproti průměru ostatních zemí v regionu velmi zajímavý. Zjistili jsme, že náklady na některé základní potřeby a služby byly ve srovnání s jinými zeměmi v regionu nízké, což může být pro některé cestovatele lákavé.

V následující tabulce jsou některé porovnání cenových ukazatelů mezi Albánií a zeměmi v regionu:

Země Průměrná cena jídla v restauraci Průměrná cena dopravy Průměrná cena ubytování
Albánie 8 EUR 1 EUR 25 EUR
Jižní Evropa 12 EUR 2 EUR 40 EUR

Jak vidíte, náklady v Albánii mohou být mnohdy mnohem nižší než v jiných zemích v regionu. Pokud plánujete návštěvu této malebné země, můžete se těšit na dostupné ceny a zajímavou nabídku zážitků.

Závěrečné myšlenky

Doufám, že vám tento článek poskytl užitečný přehled o změnách cen v Albánii v roce 2017. Jak jste se dozvěděli, náklady na život mohou být velmi variabilní a důležité je být informovaný o aktuální situaci. Pokud plánujete návštěvu této krásné země nebo dokonce její pobyt, mějte na paměti, že ceny se mohou rychle měnit. Nezapomeňte sledovat místní trendy a porovnávat ceny v různých oblastech, abyste si užili co nejvíce z vaší cesty. Děkuji za přečtení a přeji vám úspěšný nákupní zážitek v Albánii!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *