Cena jídla v Albánii: Kolik utratíte za restaurace?
·

Cena jídla v Albánii: Kolik utratíte za restaurace?

Zajímá vás albaňská kuchyně a cena jídla v restauracích v této malebné zemi? Pokud ano, máme pro vás zajímavé informace! Pojďme se podívat na to, kolik asi můžete očekávat utratit za jídlo v Albánii a co všechno vás čeká na talíři. Připravte se na gastronomické dobrodružství plné chutí a vůní!

1. Průměrné ceny jídel v albánských restauracích

V Albánii jsou ceny jídel v restauracích obvykle velmi přijatelné, což je skvělá zpráva pro cestovatele hledající chutné a cenově dostupné možnosti stravování. Zde je pár ukázkových cenových bodů, které můžete očekávat, když se rozhodnete jíst v albánských restauracích:

 • Většina hlavních jídel: od 4 do 8 eur
 • Rychlé občerstvení, jako je gyros nebo falafel: 2-4 eura
 • Sklenka místního vína: 3-5 eur

Jídlo Cena (v eurech)
Pizza Margherita 3 eura
Ryby a hranolky 7 eur
Salát César 5 eur

2. Jak rozpoznat cenově dostupné restaurace v Albánii

2. Jak rozpoznat cenově dostupné restaurace v Albánii

V Albánii je snadné najít cenově dostupné restaurace, pokud víte, na co si dát pozor. Zde je několik tipů, jak poznat, zda je restaurace přátelská k peněžence:

 • Ceny na jídelním lístku: Podívejte se na cenové rozpětí jídel na menu. Pokud jsou ceny rozumné a ve vašem rozpočtu, je to dobré znamení.
 • Lokální restaurace: Místní restaurace mívají často nižší ceny než turistické podniky. Zkuste se vyhnout hlavním turistickým atrakcím a najděte skryté poklady pro místní obyvatele.
 • Recenze a doporučení: Prozkoumejte online recenze a doporučení od místních i turistů. To vám může poskytnout dobrý náhled na ceny a kvalitu jídla v dané restauraci.

Typ jídla Průměrná cena
Salát řecký 250 Lek
Moučník Baklava 150 Lek
Kebab s hranolkami 300 Lek

3. Speciální pokrmy, které stojí za to vyzkoušet

Ve slavné albánské kuchyni se nachází několik lahodných specialit, které stojí za to vyzkoušet. Mezi ně patří například:

 • Tave Kosi: Klasické albánské jídlo, které spojuje vepřové maso, rýži a jogurtovou omáčku.
 • Burek: Oblíbený pečený pokrm, který je naplněný masem, sýrem nebo zeleninou.
 • Byrek: Tradiční albánská zákuska s listovým těstem a nádivkou z masa nebo sýra.

Užijte si tyto lahůdky a nechte se unést chutěmi albánské kuchyně při návštěvě restaurací v této krásné zemi. Cena jídla v Albánii je poměrně přijatelná, takže si můžete vychutnat tyto speciality bez toho, aniž byste museli utrácet spoustu peněz.

4. Tipy pro ušetření peněz při stravování v Albánii

4. Tipy pro ušetření peněz při stravování v Albánii

V Albánii můžete ušetřit spoustu peněz v restauracích, pokud se držíte těchto jednoduchých tipů:

 • Místní trhy: Nakupujte čerstvé potraviny na místních trzích a vařte si sami v apartmánech či ubytování.
 • Ceny menu: Nepřeplácejte turistické restaurace, raději vyhledejte místní podniky, kde je jídlo cenově dostupnější.
 • Obědy: Využijte obědové menu, které bývá ve většině restaurací levnější než večeře.

Položka Cena v EUR
Salát 2
Těstoviny s rajčaty 3
Místní pivo 1
Káva 1.50

5. Náklady na jídlo v porovnání s jinými evropskými zeměmi

5. Náklady na jídlo v porovnání s jinými evropskými zeměmi

Věděli jste, že Albánie je jednou z nejlevnějších zemí v Evropě, pokud jde o ceny jídla v restauracích? Pokud plánujete návštěvu této malebné země, určitě se máte na co těšit. Zde jsou některé zajímavé informace o cenách jídla v Albánii v porovnání s jinými evropskými zeměmi:

 • V průměru zaplatíte za jídlo v restauraci v Albánii pouze 10-15 eur za osobu.
 • Porovnání s jinými evropskými zeměmi ukazují, že v Albánii je jídlo v restauracích a kavárnách až o 50% levnější.

Při cestování Albánií tedy můžete vychutnat chutné místní speciality za velmi příznivé ceny. Nezapomeňte si dopřát návštěvu místní tržnice nebo jarmarku, kde můžete ochutnat čerstvé ovoce, zeleninu a další dobroty za ještě nižší ceny než v restauracích.

6. Nezapomeňte na spropitné při placení účtu v Albánii

6. Nezapomeňte na spropitné při placení účtu v Albánii

V Albánii je zvykem dávat spropitné při placení účtu v restauracích. I když není tolik rigidní jako v některých jiných zemích, cení si místní pracovníci příplatek za dobrý servis. Pokud jste spokojeni se službou, je vhodné zanechat asi **10%** z celkové částky.

Nezapomeňte na spropitné, když platíte účet po jídle v Albánii. Je to způsob, jak vyjádřit svou vděčnost za kvalitní servis. Většina zaměstnanců v odvětví služeb je závislá na spropitném a je to pro ně důležitý příjem. Děkuji za respektování místních zvyklostí!

7. Sezónní vliv na ceny jídel a nabídku v restauracích

7. Sezónní vliv na ceny jídel a nabídku v restauracích

Věděli jste, že cena jídla v Albánii se může v průběhu sezóny výrazně lišit? je v této zemi velmi markantní. Pokud plánujete návštěvu Albánie a chcete si dopřát kulinářský zážitek v místní restauraci, může být užitečné vědět, jak se pohybují ceny jídel během jednotlivých období.

Je dobré být informovaný, aby nedošlo k nepříjemnému překvapení. V následujícím nečíselném seznamu vám přinášíme tipy, jak si užít chutné jídlo v Albánii bez zbytečných výdajů:

 • Rezervujte si restauraci mimo sezónu. Během hlavní sezóny, jako je léto, mohou ceny v restauracích výrazně stoupnout.
 • Objevujte místní trhy a stánky. Mnohdy se zde dají najít levnější a autentičtější možnosti stravování.
 • Ptejte se místních. Mnohdy vám mohou poradit o cenově dostupných a chutných restauracích, které turisté obvykle přehlížejí.

8. Zkušenosti turistů s cenami jídla v albánských restauracích

8. Zkušenosti turistů s cenami jídla v albánských restauracích

V Albánii mohou ceny jídla v restauracích překvapit, ale většinou příjemně! Turisté často uvádí, že za chutné a syté jídlo zaplatíte na místní poměry velmi dobře. Není tedy divu, že se mnozí turisté rádi vrací do albánských restaurací i kvůli jejich cenám.

Pokud si dáte třeba tradiční albánský pokrm jako je tzatziki, musaka nebo baklažánová roláda, můžete si být jisti, že za něj zaplatíte jen pár eur. Zajímavostí je, že v Albánii se platí většinou hotově, karty zde mohou být nepraktické, a proto je dobré mít vždy po ruce dostatek hotovosti, abyste si mohli vychutnat místní lahůdky.

Jídlo Cena
Tzatziki 2 EUR
Musaka 4 EUR
Baklažánová roláda 3,50 EUR

9. Doplňte svůj jídelní lístek o tradiční albánské pochoutky

Albánsko je zemí bohatou na historii a tradiční kuchyni, která nabízí mnoho lahůdek pro milovníky dobrého jídla. Pokud se chystáte doplnit svůj jídelní lístek o tradiční albánské pochoutky, můžete se těšit na chutné a autentické pokrmy, které vám rozhodně získají srdce i žaludek.

V Albánii můžete ochutnat různé tradiční pochoutky, jako jsou qofte (masové kuličky s chlebem a bylinkami), byrek (listové těsto plněné masem nebo zeleninou) nebo tavë kosi (jehněčí maso s rýží a jogurtem). Tyto jedinečné kombinace chutí vám zaručeně poskytnou nezapomenutelný gastronomický zážitek.

Co se týče cen jídla v Albánii, za restauraci zde obvykle zaplatíte průměrně kolem 10-15 EUR za hlavní chod. Rozpočet na jídlo si tak můžete přizpůsobit dle vašich preferencí a finančních možností, ale v každém případě se můžete těšit na kvalitní a chutné pokrmy, které vám zpříjemní vaši návštěvu v této fascinující zemi.

Závěrečné myšlenky

Ať už se rozhodnete pro pochoutky v luxusní restauraci nebo pro jednoduché a cenově dostupné lahůdky na trzích v Albánii, cena jídla v této zemi je obecně dost příznivá. Díky širokému spektru možností si můžete dopřát pochoutky za výhodné ceny, ať už preferujete elegantní restaurace nebo tradiční místní kuchyni. Takže neváhejte a objevte bohatou kulinářskou scénu Albánie za dostupné ceny! Ať chutná vám i vašim peněženkám!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *